Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE-Ukraina: Opóźnienia w negocjacjach ws. umowy o ułatwieniach wizowych i readmisji

0
Podziel się:

Ukraina i Komisja Europejska wzajemnie
oskarżają się o opóźnienia w negocjacjach w sprawie umowy o
ułatwieniach wizowych i readmisji. Kijów uważa, że jest przez UE
dyskryminowany w porównaniu z Rosją, która negocjując podobną
umowę otrzymała lepsze warunki.

Ukraina i Komisja Europejska wzajemnie oskarżają się o opóźnienia w negocjacjach w sprawie umowy o ułatwieniach wizowych i readmisji. Kijów uważa, że jest przez UE dyskryminowany w porównaniu z Rosją, która negocjując podobną umowę otrzymała lepsze warunki.

Obie strony - KE i Ukraina - widzą jednak szanse na podpisanie umowy jeszcze w tym roku, na szczycie 27 października.

"Jesteśmy zadziwieni, że dwa miesiące po ostatniej rundzie rozmów, 20 lipcu 2006 roku, strona unijna przedstawiła nam propozycje, które dyskryminują Ukrainę w porównaniu z innymi krajami w regionie" - napisała w przesłanym PAP w środę oświadczeniu misja Ukrainy przy UE w Brukseli. "W tej sytuacji trudno winić stronę ukraińską za opóźnienia" - podkreślono.

Jak powiedziały PAP źródła dyplomatyczne jednego z krajów członkowskich, w sporze Kijowa z Komisją poszło o część dotyczącą readmisji, czyli wydalania na Ukrainę z państw UE nielegalnie przebywających tam Ukraińców (lub obywateli innych krajów, którzy nielegalnie dostali się do Unii z ukraińskiego terytorium). Kijów zażądał podczas negocjacji trzyletniego okresu przejściowego na wdrożenie w życie readmisyjnych zapisów, czyli takiego samego, jaki niedawno otrzymała Rosja w podobnej umowie z Unią.

Bruksela zaproponowała tymczasem roczny okres przejściowy, na co - jak dotąd - nie chce zgodzić się Kijów. We wtorek jeden z rzeczników KE powiedział w wywiadzie dla Radio Liberty (sekcja ukraińska), że to strona ukraińska utrudnia zawarcie porozumienia i jest odpowiedzialna za opóźnienia.

Negocjowana od listopada ubiegłego roku umowa o ułatwieniach wizowych ma nie tylko ułatwić procedury wydawania Ukraińcom trzymiesięcznych wiz do państw strefy Schengen, ale także zdecydowanie obniżyć ich koszt. Od 1 stycznia 2007 roku koszt wizy Schengen ma wynosić wszędzie na świecie standardowo 60 euro. Jeśli do tego czasu Kijów podpisze umowę o ułatwieniach wizowych z UE, wówczas Ukraińcy będą płacić 35 euro.

Z opłat zupełnie zwolnieni mają być m.in. dyplomaci, studenci, naukowcy, dziennikarze i reprezentanci innych wolnych zawodów.

Umowa o ułatwieniach wizowych z Ukrainą uzależniona jest jednak od zgody Kijowa na readmisję.

"Naszą intencją jest zawarcie umowy na szczycie 27 października" - powiedziała w środę rzeczniczka komisarz Benity Ferrero-Waldner (sprawy zewnętrzne), Emma Udwin. "Następna i - jak mamy nadzieję - ostateczna runda rozmów odbędzie się 10 października w Brukseli" - zaznaczyła strona ukraińska.

Do czasu wejścia Polski do strefy Schengen, co zgodnie z ostatnimi informacjami może się opóźnić nawet do 2009 roku, Ukraińcy będą mogli starać się o wizy do Polski na zasadach określanych dwustronną umową polsko-ukraińską, czyli będą w dalszym ciągu zwolnieni z opłat za rozpatrzenie wniosku o krótkoterminową wizę.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)