Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE: 150 zielonych projektów ubiega się o pieniądze z handlu CO2

0
Podziel się:

25 krajów UE zgłosiło 150 projektów zmniejszania emisji CO2 oraz
wytwarzania energii z zielonych źródeł, jak słońce, wiatr i biomasa - poinformowała KE. Ponad 40
wybranych będzie finansowanych ze sprzedaży unijnych pozwoleń na emisje CO2. Polska zgłosiła 3
propozycje.

25 krajów UE zgłosiło 150 projektów zmniejszania emisji CO2 oraz wytwarzania energii z zielonych źródeł, jak słońce, wiatr i biomasa - poinformowała KE. Ponad 40 wybranych będzie finansowanych ze sprzedaży unijnych pozwoleń na emisje CO2. Polska zgłosiła 3 propozycje.

Chodzi o program Komisji Europejskiej "Rezerwy dla nowych instalacji 300" (NER 300). Przy jego pomocy KE chce zachęcić unijne firmy do inwestowania w tzw. demonstracyjne instalacje, by testować nowe rozwiązania w dziedzinie technologii przyjaznych środowisku.

25 krajów UE zgłosiło 22 projekty instalacji do wyłapywania dwutlenku węgla (CCS) m.in. w elektrowniach oraz 131 projektów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła ze źródeł odnawialnych, takich jak biomasa, wiatr, geotermia, słońce.

Z programu ma być sfinansowane co najmniej 8 wybranych instalacji CCS i co najmniej 34 pomysły na energię odnawialną. Każdy kraj UE ma dostać pieniądze na jeden do trzech projektów.

Polska zgłosiła trzy projekty. Jeden to instalacja wyłapywania i składowania CO2 z elektrowni węglowej w Bełchatowie, drugi to zakład odzysku energii z biomasy i odpadów komunalnych w Jastrzębiu Zdrój. Trzeci projekt z Polski to instalacja do otrzymywania etanolu z celulozy w Goświnowicach.

Do 9 maja kraje UE muszą jeszcze zweryfikować zgłoszone projekty, a potem przedstawić do dofinansowania Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu (EBI). EBI przygotuje ranking projektów i zarekomenduje wybrane Komisji Europejskiej.

Projekty wybrane w ramach programu będą finansowane ze sprzedaży 300 mln pozwoleń na emisję CO2. Teraz są one zdeponowane w rezerwie unijnego systemu handlu emisjami. Obecnie ich wartość szacuje się na 4-5 mld euro, do tego tyle samo może dojść od prywatnych sponsorów. Sprzedażą pozwoleń ma się zająć EBI, uzyskane pieniądze będzie kierował do krajów, których projekty zostaną wybrane.

Poza Polską zielone projekty zgłosiły: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ kot/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.