Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE, Albania i Chorwacja zadowolone z rezolucji ONZ ws. Kosowa

0
Podziel się:

UE, Albania i Chorwacja wyraziły w piątek zadowolenie z przyjętej
dzień wcześniej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych rezolucji, wzywającej Serbię i
Kosowo do dialogu. Serbska opozycja domaga się natomiast wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

UE, Albania i Chorwacja wyraziły w piątek zadowolenie z przyjętej dzień wcześniej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych rezolucji, wzywającej Serbię i Kosowo do dialogu. Serbska opozycja domaga się natomiast wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

Rezolucja, uzgodniona przez Serbię, Unię Europejską i USA, odrzucająca możliwość negocjacji w sprawie niepodległości Kosowa, została przegłosowana w czwartek na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Dokument wzywa UE do podjęcia wysiłków na rzecz ułatwienia dialogu między Belgradem i Prisztiną, a także uznaje orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości potwierdzające legalność deklaracji niepodległości ogłoszonej przez Prisztinę.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton "z zadowoleniem przywitała" przyjęcie rezolucji, określając ją jako "ważny krok dla przyszłości zarówno Serbii, jak i Kosowa".

"Obecnie sprawa statusu Kosowa i jego granic jest zamknięta i należy do przeszłości" - powiedział dziennikarzom szef albańskiej dyplomacji Illir Meta.

"Uważamy, że przyjęcie tej rezolucji jest bardzo ważnym krokiem w kontekście poszanowania lipcowego orzeczenia Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, który potwierdza niepodległość Kosowa i jego integralność terytorialną" - dodał minister. Wyraził też nadzieję, że Belgrad i Prisztina podejmą "poważny i konstruktywny" dialog, mając na uwadze starania o członkostwo w Unii Europejskiej.

Chorwackie MSZ oceniło, że rezolucja daje "rzeczywiste fundamenty polityczne" na rzecz współpracy, która wzmocni europejską przyszłość Serbii i Kosowa.

Zadowolenie z przyjęcia rezolucji wyraziła również Rumunia, która nie uznała dotąd niepodległości Kosowa. "Przyjęcie tej rezolucji oznacza ważny krok na rzecz europejskiej perspektywy dla Bałkanów Zachodnich" - zakomunikowało rumuńskie MSZ. Bukareszt podkreślił natomiast, że "utrzymuje swoje stanowisko w sprawie nieuznania Kosowa jako państwa".

W reakcji na przyjęcie rezolucji największa partia opozycyjna w Serbii wezwała do przeprowadzenia wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Serbska Partia Postępowa (SNS) oświadczyła, że kraj "doświadczył kolejnej porażki" w walce o odzyskanie Kosowa, swej byłej prowincji.

Zdaniem przewodniczącego SNS Tomislava Nikolicia, "rezolucja jest tak jałowa, że każdy może za nią głosować". Jak podkreślił, "najlepszym rozwiązaniem są wcześniejsze wybory".

Planowo wybory parlamentarne w Serbii powinny odbyć się w 2012 roku.

Szef serbskiej dyplomacji Vuk Jeremić, przedstawiając rezolucję w czwartek na forum Zgromadzenia Ogólnego NZ, określił ten dokument jako neutralny. Zaznaczył jednocześnie, że Belgrad nie uznaje deklaracji niepodległości Kosowa. W środę również prezydent Serbii Boris Tadić podkreślił, że nowy projekt rezolucji nie oznacza w żadnym przypadku uznania przez Belgrad niepodległości Kosowa.

Kosowo ogłosiło niepodległość w lutym 2008 roku, co dotychczas uznało 69 państw, w tym USA. Kosowa nie uznaje pięć państw należących do UE: Rumunia, Hiszpania, Słowacja, Grecja i Cypr.(PAP)

cyk/ kar/

7058562 7060428 7059601 7059999

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)