Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Apel o zatrzymanie ściganego za ludobójstwo prezydenta Sudanu

0
Podziel się:

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zaapelowała w piątek do
władz Kenii o "respektowanie zobowiązań" i zatrzymanie ściganego dwoma nakazami aresztowania, w tym
za ludobójstwo, prezydenta Sudanu Omara Hasana Ahmeda el-Baszira. Apel pozostał bez echa.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zaapelowała w piątek do władz Kenii o "respektowanie zobowiązań" i zatrzymanie ściganego dwoma nakazami aresztowania, w tym za ludobójstwo, prezydenta Sudanu Omara Hasana Ahmeda el-Baszira. Apel pozostał bez echa.

Ashton wyraziła zaniepokojenie wizytą el-Baszira w Kenii, która ratyfikowała tzw. Statut Rzymski, na mocy którego utworzono Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK).

MTK w lipcu wydał drugi nakaz aresztowania prezydenta Sudanu - tym razem za ludobójstwo w Darfurze. W marcu zeszłego roku trybunał oskarżył go o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w Darfurze.

Kenia tłumaczy zaproszenie prezydenta Sudanu na ceremonię ogłoszenia nowej konstytucji tym, że zaproszono na nią wszystkich sąsiadów.

"Prezydent Baszir jest tu dlatego, że zaprosiliśmy wszystkich naszych sąsiadów, a on jest jednym z nich" - powiedział kenijski minister spraw zagranicznych Moses Wetangula.

Kenia, która ratyfikowała dokument założycielski MTK, powinna aresztować sudańskiego prezydenta.

Międzynarodowy Trybunał Karny nie ma własnych sił policyjnych i może polegać tylko na państwach i władzach, które uznają jego jurysdykcję.

El-Baszir od zeszłego roku odwiedził kilka krajów, których nie obowiązuje list gończy MTK. Przebywał jednak także w Czadzie, który uznaje jurysdykcję MTK, i nie został aresztowany, mimo że organizacje na rzecz praw człowieka Human Rights Watch (HRW) oraz Amnesty International wezwały Czad do aresztowania el-Baszira.

Sam el-Baszir odrzuca twierdzenia MTK, który obciąża go odpowiedzialnością za konflikt w Darfurze w zachodnim Sudanie. Określa je jako element zachodniego spisku.

Trwający od 2003 roku konflikt w Darfurze wybuchł, gdy czarnoskórzy rebelianci wystąpili przeciwko zdominowanym przez Arabów władzom w stolicy kraju, Chartumie, oraz arabskim milicjom dżandżawidów, dokonującym czystek etnicznych na terenach zamieszkanych przez czarnych Afrykanów. Szacunkowe dane ONZ mówią o 300 tys. ofiar śmiertelnych wojny w Darfurze i o 2,7 miliona uchodźców. Rząd w Chartumie ocenia liczbę zabitych na 10 tysięcy.(PAP)

mmp/ mc/

6896997 6893848 6897163 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)