Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE: "bardzo duży postęp" w rozmowach nuklearnych z Iranem

0
Podziel się:

#
Dochodzi wypowiedź rzecznika Ashton
#

bEDzhtAR

# Dochodzi wypowiedź rzecznika Ashton #

10.01. Genewa (PAP/AP,Reuters) - W rozmowach Iranu z sześcioma mocarstwami nt. kwestii nuklearnych osiągnięto "bardzo duży postęp" - oświadczył w piątek Michael Mann, rzecznik szefowej dyplomacji UE. Wcześniej irańska telewizja podała, że w rozmowach rozwiązano nieuregulowane dotąd kwestie.

Mann powiedział, że Helga Schmid, zastępczyni szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton, oraz szef irańskich negocjatorów Abbas Aragczi "poczynili bardzo duży postęp we wszelkich odnośnych kwestiach". Jednak wszelkie ustalenia muszą zostać zatwierdzone przez rządy - irański oraz rządy sześciu państw z tzw. grupy 5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy) - dodał Mann.

bEDzhtAT

Dwudniowe negocjacje w Genewie przedstawicielka UE prowadziła w imieniu grupy 5+1. Ich tematem było wdrożenie porozumień przyjętych w listopadzie ub.r. w sprawie kontrowersyjnego irańskiego programu nuklearnego.

Irańska telewizja państwowa podawała w piątek, informując o zakończeniu rozmów, że teraz delegacje muszą skonsultować się ze swymi rządami. "Wszelkie nieuregulowane kwestie polityczne i techniczne zostały rozwiązane, ale ostateczna decyzja będzie podjęta w stolicach" - mówił Aragczi.

24 listopada zeszłego roku strony zawarły - również w Genewie - porozumienie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych. Jest to porozumienie tymczasowe; zakłada ono ograniczenie przez Teheran niektórych działań w ramach programu nuklearnego w zamian za częściowe złagodzenie sankcji międzynarodowych i niewprowadzanie nowych sankcji przez sześć miesięcy.

Zarazem to porozumienie jest uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu Teheran zaprzecza.(PAP)

bEDzhtAZ

awl/ mc/

15462445 arch.

bEDzhtBu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)