Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jose barroso
08.04.2013 16:05

UE: Barroso głęboko zasmucony wieścią o śmierci Thatcher

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oświadczył, że jest głęboko zasmucony wieścią o śmierci byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oświadczył, że jest głęboko zasmucony wieścią o śmierci byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher. Dodał, że będzie ona pamiętana zarówno ze względu na swój wkład, jak i zastrzeżenia wobec integracji europejskiej.

Baronessa Thatcher _ była wielką polityk, pierwszą kobietą premierem w swoim kraju oraz rozważnym, lecz zaangażowanym graczem w Unii Europejskiej. - Zostanie zapamiętana zarówno ze względu na jej zasługi, jak i jej zastrzeżenia wobec naszego wspólnego projektu _ - napisał Barroso w komunikacie.

Przypomniał, że Thatcher podpisała Jednolity Akt Europejski (z 1986 r.) i pomogła ustanowić wspólny europejski rynek. - _ Odegrała czołową rolę w zbliżeniu europejskiej rodziny i krajów Europy Środkowej i Wschodniej zza dawnej żelaznej kurtyny. Jak pamiętamy, Wielka Brytania pod przywództwem pani Thatcher bardzo popierała rozszerzenie Unii Europejskiej _ - dodał szef KE.

Podkreślił, że _ spuścizna Margaret Thatcher przyczyniła się do ukształtowania Wielkiej Brytanii, jaką znamy dziś, w tym dzisiejszej roli Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej _. W imieniu swoim i całej KE Barroso przekazał wyrazy głębokiego współczucia rządowi i narodowi Wielkiej Brytanii.

Także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz przekazał wyrazy ubolewania rodzinie i przyjaciołom byłej brytyjskiej premier. Podkreślił, że _ zapisała się ona w brytyjskim i europejskim życiu politycznym _.

_ - Pomimo jasnych różnic politycznych pomiędzy nami Margaret Thatcher jest postacią o historycznym znaczeniu. Na początku swoich rządów była zaangażowana Europejką, podpisując i forsując Jednolity Akt Europejski, który przeobraził wspólny rynek UE _ - dodał. Thatcher zmarła w poniedziałek rano wskutek udaru. Miała 87 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Jonas o kontrowersjach wokół Thatcher Publicysta Andrzej Jonas uważa, że Margaret Thatcher była wybitnym politykiem.
Margaret Thatcher nie żyje. Poznaj historię Żelaznej Damy Przez 15 lat była liderką Partii Konserwatystów, urząd premiera piastowała przez ponad 11 lat (1979-90), a więc dłużej niż jakikolwiek inny szef rządu XX wieku. Na pytanie, jak się czuje jako kobieta-premier, zwykła odpowiadać: Nie wiem, nigdy nie byłam mężczyzną-premierem.
Tagi: jose barroso, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz