Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
minister
31.03.2007 15:25

UE będzie współpracować z palestyńskimi ministrami spoza Hamasu

Obradujący w Bremie, w Niemczech, ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej wsparli w sobotę arabski plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu oraz zgodzili się na kontakty z tymi członkami palestyńskiego rządu, którzy nie należą do radykalnego ugrupowania Hamas.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Obradujący w Bremie, w Niemczech, ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej wsparli w sobotę arabski plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu oraz zgodzili się na kontakty z tymi członkami palestyńskiego rządu, którzy nie należą do radykalnego ugrupowania Hamas. *

Ministrowie zadeklarowali pełne poparcie dla arabskiego planu, proponującego Izraelowi traktat pokojowy i normalne stosunki w zamian za jego wycofanie się z okupowanych od 1967 roku ziem arabskich i rozwiązanie problemu uchodźców palestyńskich. Plan ten przedstawiono ponownie w ubiegłym tygodniu na szczcie w stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie.

"Wspólnota międzynarodowa nie powinna utracić tej szansy (na pokój). Straciliśmy już wiele okazji" - powiedział dziennikarzom w Bremie szef dyplomacji Hiszpanii Miguel Angel Moratinos.

"Zajęliśmy pragmatyczne stanowisko, by negocjować ze wszystkimi rozmówcami, którzy nie są członkami Hamasu. (Palestyński) minister finansów, minister spraw wewnętrznych i minister spraw zagranicznych nie są członkami Hamasu" - dodał Moratinos.

Unia Europejska odmawiała kontaktów ze zdominowanym przez Hamas poprzednim rządem palestyńskim, postulując jednocześnie powołanie palestyńskiego rządu jedności narodowej. Rząd taki utworzono w marcu bieżącego roku na mocy porozumienia Hamasu z bardziej umiarkowanym ruchem Fatah palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa.

Hamas nadal nie zamierza oficjalnie uznawać państwa Izrael i zrezygnować ze zbrojnej walki z nim. (PAP)

dmi/ ap/

2200

Tagi: minister, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz