Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Brok sceptycznie o szansach na obietnicę członkostwa dla Ukrainy

0
Podziel się:

Szef komisji spraw zagranicznych PE, niemiecki chadek Elmar Brok,
sceptycznie ocenił we wtorek szanse na otrzymanie przez Ukrainę w najbliższym czasie obietnicy
członkostwa w UE. Jego zdaniem latem br. podpisana może zostać umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina.

Szef komisji spraw zagranicznych PE, niemiecki chadek Elmar Brok, sceptycznie ocenił we wtorek szanse na otrzymanie przez Ukrainę w najbliższym czasie obietnicy członkostwa w UE. Jego zdaniem latem br. podpisana może zostać umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina.

"Ukraina ma już perspektywę europejską. Umowa o stowarzyszeniu i pogłębionej strefie wolnego handlu jest częścią tej perspektywy" - powiedział Brok na konferencji prasowej w Strasburgu, po powrocie delegacji europarlamentu z Kijowa.

Dodał, że należy "postępować krok po kroku". "Najpierw kraj ten (Ukraina) musi zostać wzmocniony politycznie, prawnie i gospodarczo, aby umowa stowarzyszeniowa mogła być właściwie wdrażana" - powiedział Brok. Dopiero, gdy to się uda można rozważyć kolejny krok, jak np. zacieśnienie współpracy na zasadach, na jakich Unia współpracuje obecnie z Norwegią w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego - tłumaczył niemiecki europoseł.

Jego zdaniem umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą może zostać podpisana już latem tego roku, gdy po wyborach 25 maja wyłonione zostaną nowe władze tego kraju, a ratyfikacja może nastąpić w ciągu przyszłego roku.

Część komentatorów uważa, że po wydarzeniach na Ukrainie, wywołanych decyzją rządu o wycofaniu się z podpisania umowy z UE, kraj ten powinien otrzymać tzw. perspektywę europejską, którą interpretuje się jako obietnicę przyjęcia do Wspólnoty.

Według Broka najpilniejszym zadaniem dla UE obecnie jest udzielenie Ukrainie doraźnej pomocy finansowej. "UE możliwie najszybciej powinna przedstawić pakiet krótkookresowej pomocy (dla Ukrainy), aby zapobiec bankructwu kraju i przygotować grunt pod pakiet długookresowej pomocy z udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego" - powiedział.

Zdaniem Broka wspólnota międzynarodowa może udzielić Ukrainie długofalowego wsparcia w wysokości 20 mld dolarów, z czego 15 mld stanowić będzie obiecywana już jesienią zeszłego roku pożyczka z MFW. Komisja Europejska proponowała Ukrainie w ubiegłym roku pomoc makrofinansową w wysokości 610 mln euro na wdrażanie wymaganych przez MFW reform. Obecnie gotowa jest zwiększyć tę kwotę do ponad 1 mld euro.

W ocenie niemieckiego europosła nowe władze Ukrainy są zdecydowane przeprowadzić trudne reformy, które są konieczne, by kraj ten dostał pożyczkę z MFW.

Brok przestrzegł też, by na Ukrainie nie odwróciły się role i nowe władze sięgały po metody swoich poprzedników, takie jak wybiórcze stosowanie prawa. "Nie może dojść do polowania na czarownice" - powiedział Brok. "Nie wolno dawać +wielkiemu sąsiadowi+ (Rosji - PAP) żadnego pretekstu do jakiejkolwiek interwencji na Ukrainie" - dodał.

Według Broka była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, która w sobotę dzięki rezolucji parlamentu wyszła na wolność, została zaproszona na kongres Europejskiej Partii Ludowej, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Dublinie.

Ze Strasburga Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)