Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Do końca marca możliwe porozumienie fitosanitarne z Rosją

0
Podziel się:

Do końca marca może być podpisane
porozumienie UE-Rosja w sprawach fitosanitarnych, które ma
ostatecznie zakończyć rosyjskie ograniczenia w handlu z Polską -
poinformowały w piątek PAP źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Do końca marca może być podpisane porozumienie UE-Rosja w sprawach fitosanitarnych, które ma ostatecznie zakończyć rosyjskie ograniczenia w handlu z Polską - poinformowały w piątek PAP źródła dyplomatyczne w Brukseli.

"Strona rosyjska zapowiada, ze chce podpisać porozumienie do Świąt Wielkanocnych, a najpóźniej do końca marca" - powiedziały źródła. W tym celu do Brukseli ma przyjechać szef służb weterynaryjnych Rosji Siergiej Dankwert.

To oznacza, że po zniesieniu embarga na polskie mięso w grudniu 2007 i część produktów rolnych w styczniu 2008 roku, także embargo na produkty roślinne przeznaczone do konsumpcji (owoce, warzywa) będzie mogło zostać zniesione i stosunki handlowe między Rosją a Polską wrócą do stanu sprzed listopada 2005 roku.

Porozumienie UE-Rosja ma ostatecznie uregulować kwestię kontroli dopuszczalnego poziomu pestycydów w eksportowanych do Rosji produktach. Przekroczenie norm zawartości pestycydów w polskiej produkcji było jednym z powodów wprowadzenia przez Rosjan embarga.

Wraz z zakończeniem rosyjskiego embarga przestanie istnieć podstawowy powód, dla którego Polska zawetowała w 2006 roku rozpoczęcie negocjacji pomiędzy UE a Rosją w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy (tzw. post-PCA).

Polskie źródła dyplomatyczne ujawniły z kolei w piątek, że "jesteśmy bardzo blisko uzgodnienia", jeżeli chodzi o drugi warunek, od którego Warszawa uzależnia zgodę na rozpoczęcie rozmów UE z Rosją. Chodzi o przyjęcie wraz z mandatem negocjacyjnym przez państwa członkowskie UE - deklaracji w sprawie bezpieczeństwa energetycznego i solidarności energetycznej.

"Praktycznie do uzgodnienia pozostaje jedno słowo w liczącej siedem-osiem wierszy deklaracji" - powiedziały źródła. Informacje te potwierdziły PAP źródła w słoweńskim przewodnictwie w UE. "Sprawa nie budzi kontrowersji i liczymy na szybkie rozpoczęcie negocjacji z Rosją" - powiedział źródła słoweńskie.

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski tłumaczył 18 lutego w Brukseli, że deklaracja - która tak jak sam mandat negocjacyjny jest dokumentem poufnym - wzywa UE do uzyskania w negocjacjach z Rosją takich warunków handlu nośnikami energii, które zapewnią całej UE i wszystkim jej członkom bezpieczeństwo dostaw.

Stosunki z Rosją będą jednym z głównych tematów na nieformalnym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich 28- 29 marca w Słowenii, czyli tuż po zapowiadanym podpisaniu porozumienia fitosanitarnego.

Taki kalendarz oznacza, że nawet już w kwietniu mogłyby zostać rozpoczęte negocjacje UE z Rosją. Pod warunkiem jednak, że weto na rozmowy zniesie drugi kraj - Litwa, która protestuje przeciwko odcięciu dostaw ropy rurociągiem "Przyjaźń" do rafinerii Możejki.

Inga Czerny i Michał Kot (PAP)

icz/ kot/ ap/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)