Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: Dukaj jednym z laureatów Europejskiej Nagrody Literackiej

0
Podziel się

Unia Europejska ogłosiła w czwartek 12 laureatów pierwszej
Europejskiej Nagrody Literackiej. W tej grupie znalazł się polski autor science fiction i fantasy
Jacek Dukaj za powieść "Lód".

bCZNUTIl

Unia Europejska ogłosiła w czwartek 12 laureatów pierwszej Europejskiej Nagrody Literackiej. W tej grupie znalazł się polski autor science fiction i fantasy Jacek Dukaj za powieść "Lód".

Poszczególnych laureatów wskazały jury z 12 krajów - Austrii, Chorwacji, Francji, Irlandii, Litwy, Norwegii, Polski, Portugalii, Słowacji, Szwecji, Węgier i Włoch. Nagrody otrzymali m.in. Emmanuelle Pagano (Francja) i Paulus Hochgatterer (Austria). Unia Europejska ma wspierać tłumaczenie powieści nagrodzonych autorów na inne języki. Ich dzieła zostaną wystawione na najbliższych targach książki we Frankfurcie.

Nagrody po 5 tys. euro zostaną rozdane na ceremonii 28 września w Brukseli. Uczestniczyć w niej będą - poza samymi laureatami - przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, unijny komisarz ds. kultury Jan Figel i popularny szwedzki pisarz, znany m.in. z kryminałów, Henning Mankell. Ten ostatni wybrany został na ambasadora Europejskiej Nagrody Literackiej na nadchodzący rok.

bCZNUTIn

Nagrody są współfinansowane przez UE, Europejską Federację Księgarzy (ang. EBF), Radę Pisarzy Europejskich (EWC) oraz Federację Wydawców Europejskich (FEP). Celem wyróżnienia jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodność współczesnej literatury europejskiej, jej promowanie, a także zwiększanie zainteresowania dziełami z innych krajów.

Laureaci z pozostałych krajów uczestniczących w europejskim programie Kultura (w sumie 34 kraje, poza unijnymi: Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Chorwacja, Macedonia, Serbia i Turcja) zostaną ogłoszeni w dwóch etapach do 2011 roku.

Regulamin nagrody pozwala nominować do niej pisarzy, którzy w ciągu pięciu lat przed daną edycją opublikowali od dwóch do pięciu książek. Dzieła nominowanego autora powinny też być tłumaczone na co najmniej jeden, ale nie więcej niż cztery języki europejskie. "Nowa Europejska Nagroda Literacka jest więc wyróżnieniem dla pisarzy raczej +na dorobku+ niż +z dorobkiem+" - tłumaczył prof. Jerzy Jarzębski, przewodniczący polskiego jury.

Jacek Dukaj (ur. 1974) jest m.in. autorem opowiadania "Katedra", na podstawie którego powstał film animowany nominowany do Oscara. Debiutował opublikowanym w 1990 roku w miesięczniku "Fantastyka" opowiadaniem "Złota galera", które napisał, gdy miał 14 lat. Debiut książkowy "Xavras Wyżryn" pojawił się w 1997 roku. W 2007 roku ukazało się epickie dzieło "Lód", za które otrzymał Nagrodę Kościelskich. (PAP)

bCZNUTIt

ksaj/ mc/ mag/

4422732 int. arch.

bCZNUTIO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)