Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Eurodeputowani złagodzili ograniczenia w reklamowaniu produktów jako "zdrowe"

0
Podziel się:

Eurodeputowani przyjęli we wtorek
złagodzoną wersją nowego unijnego regulaminu o oznaczeniach
artykułów żywnościowych, który miał chronić konsumentów przed
nieprawdziwym reklamowaniem produktów jako "zdrowe".

Eurodeputowani przyjęli we wtorek złagodzoną wersją nowego unijnego regulaminu o oznaczeniach artykułów żywnościowych, który miał chronić konsumentów przed nieprawdziwym reklamowaniem produktów jako "zdrowe".

Organizacje konsumenckie protestują, natomiast Komisja Europejska, która chce ujednolicić przepisy w tej sprawie, jest zadowolona.

Nowe przepisy dotyczą takich oznakowań, jak "bez cukru", "źródło protein" czy "ubogi w cholesterol", które producenci umieszczają na opakowaniach swych produktów żywnościowych w celach reklamowych.

We wstępnej propozycji Komisji Europejskiej chodziło o to, by zakazać informowania na jakimś artykule żywnościowym, że jest w nim "0 proc. tłuszczu", gdy równocześnie zawiera dużą dawkę cukru, oznacza to bowiem, że ten produkt - na przykład lizak - wcale zdrowy nie jest.

Eurodeputowani postanowili, że takie reklamy będą dozwolone, nawet gdy jednego z trzech składników - soli, cukru i tłuszczu - jest nieproporcjonalnie dużo, o ile będzie to jasno napisane na opakowaniu.

Kompromisowy projekt regulaminu przewiduje zatem, że napisowi: "bez cukru" na czekoladzie określanej "light" będzie musiało towarzyszyć, na tej samej stronie opakowania, wydrukowane taką samą czcionką ostrzeżenie: "wysoka zawartość tłuszczu".

To prowadzi tylko do zamieszania i jeszcze bardziej wprowadza w błąd klientów - uważa Europejska Federacja Konsumentów (BEUC), zarzucając eurodeputowanym, że ulegli naciskom lobby producentów żywności. BEUC nie kryje rozczarowania, że kraje członkowskie już zapowiedziały poparcie tej kompromisowej wersji regulaminu.

Komisja Europejska broni nowych przepisów. "Tego rodzaju oznakowania mają duży wpływ na wybór dokonywany przez konsumentów. Regulamin stwarza sprawiedliwe warunki dla producentów stosujących prawdziwe napisy, a konsumentom zapewnia popartą badaniami naukowymi informację" - powiedział unijny komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos Kyprianu.

Regulamin precyzuje, jakie warunki muszą być spełnione, by produkt określać jako "niskokaloryczny" (poniżej 40kcal/100g), "bez tłuszczu" i "bez cukru" (nie więcej niż 0,5g/100g) albo "bogaty w błonnik" (co najmniej 6g/100g).

Określa też procedurę przyznawania zezwoleń na zamieszczanie napisów, że dany produkt wpływa pozytywnie na zdrowie, bo np. obniża poziom cholesterolu. Zezwolenia nie będą wymagane tylko wtedy, kiedy związek między zawartością danego składnika a efektem zdrowotnym jest powszechnie znany ("wapń wzmacnia kości").

Regulamin musi być jeszcze formalnie zatwierdzony przez kraje członkowskie UE. Komisja Europejska spodziewa się tego jesienią.

Michał Kot (PAP)

kot/ klm/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)