Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

UE: Gwarantowane depozyty do 100 tys. euro?

0
Podziel się:

Ministrowie finansów krajów Unii zastanawiają się nad wspólną odpowiedzią na kryzys finansowy.

UE: Gwarantowane depozyty do 100 tys. euro?
(PAP/EPA)

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej zastanawiają się w Luksemburgu nad wspólną odpowiedzią na kryzys finansowy, rozważając objęcie gwarancjami depozytów bankowych do 100 tys. euro.

Obecna unijna dyrektywa gwarantuje ochronę oszczędności do 20 tys. euro, ale kraje członkowskie mają swobodę podwyższenia tego pułapu. Wspólna decyzja _ 27 _ w tej sprawie byłaby odpowiedzią na apele o skoordynowaną odpowiedź UE na rozpoczęty w USA kryzys, który dotarł też do Europy.

- _ Dyskutujemy nad tą sprawą _ - powiedział irlandzki minister finansów Brian Lenihan przed rozpoczęciem obrad, w których bierze udział także polski minister Jacek Rostowski.

Nie wiadomo, jaki limit ostatecznie zostanie ustalony, ale każdy kraj członkowski miałby swobodę wprowadzenia gwarancji u siebie w uzgodnionych ramach i do określonej wysokości. To zapewniałoby, że taki krok nie zakłóci konkurencji na rynku finansowym.

Takie zarzuty Komisja Europejska wysunęła pod adresem Irlandii, która wprowadziła nieograniczone gwarancje dla sześciu swoich banków w zeszłym tygodniu. To spowodowało, że irlandzkie banki stały się bardziej atrakcyjne także dla brytyjskich inwestorów, którzy przelali na sąsiednią wyspę - jak poinformowały media - ok. 10 mld euro. Londyn oskarżył rząd w Dublinie o nieuczciwą konkurencję, a unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes zażądała _ poprawek _ do irlandzkiej legislacji.

Wśród dyskutowanych w Luksemburgu rozwiązań jest też skrócenie z obecnych kilku miesięcy do kilku dni terminu spłaty zobowiązań banku.

Wprowadzenie uzgodnionych przez _ 27 _ gwarancji ma przede wszystkim uspokoić obywateli UE, że mimo kryzysu ich złożone w bankach oszczędności są bezpieczne. Brak zaufania do instytucji finansowych ministrowie finansów i szefowie banków centralnych krajów UE uważają za jeden z powodów rozprzestrzeniania się kryzysu.

_ - Rozwiązanie dobre w jednym kraju jest problemem dla drugiego. Naprawdę musimy znaleźć wspólne rozwiązanie. Musimy odbudować zaufanie w Europie _ - powiedział we wtorek szwedzki minister finansów Anders Borg.

Na podwyższenie gwarancji depozytów zdecydowało się po Irlandii kilka innych krajów UE, jak Grecja, Niemcy i Hiszpania.

Unijna dyrektywa z 1994 roku w sprawie gwarantowania depozytów zapewnia w razie upadku banku zwrot 90 proc. wartości wkładu, ale nie więcej niż 20 tys. euro. W praktyce już teraz w różnych krajach obowiązują różne limity - np. Francja już wcześniej skorzystała z możliwości podwyższenia pułapu, wprowadzając gwarancje depozytów do 70 tys. euro.

euro
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)