Notowania

nowe
10.06.2009 15:23

UE: Huebner zaszczycona, że jest wśród kandydatów na nowego komisarza

Polska komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner powiedziała w środę, że jest zaszczycona, iż premier Donald Tusk wymienił ją wśród kandydatów na nowego unijnego komisarza z Polski. Spodziewa się decyzji premiera w przyszłym tygodniu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner powiedziała w środę, że jest zaszczycona, iż premier Donald Tusk wymienił ją wśród kandydatów na nowego unijnego komisarza z Polski. Spodziewa się decyzji premiera w przyszłym tygodniu.

Na spotkaniu w Brukseli z polskimi dziennikarzami Huebner dała do zrozumienia, że jest gotowa zostać na drugą kadencję w KE.

"Chciałabym bardzo, żeby to wszystko, co wiem - całe moje doświadczenie, które już zaczyna być doświadczeniem liczącym się i znaczącym (...), doświadczenie unikatowe (...), jak najpełniej wykorzystać i mam nadzieję, że się uda; że będę nadal ciężko pracować" - podała Huebner w Brukseli.

Powiedziała, że w trakcie kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, startując z pierwszego miejsca warszawskiej listy PO, usłyszała pod swoim adresem wiele dobrych słów. "Na temat tego, co zrobiłam nie tylko dla Europy, ale może nawet bardziej dla Polski. To było bardzo budujące i zobowiązujące. Dlatego chciałabym to, co mogę i umiem najlepiej robić, nadal robić" - powiedziała. "Trzeba być tam, gdzie można zrobić jak najwięcej" - dodała.

Danuta Huebner nie powiedziała wprost, że chce zrezygnować ze zdobytego mandatu eurodeputowanej. "Nie muszę dzisiaj żadnej decyzji podejmować - powiedziała. - W przyszłym tygodniu taką decyzję w Polsce trzeba będzie podjąć". Zapowiedziała rozmowę z premierem w tej sprawie.

Tusk powiedział we wtorek, że Danuta Huebner oraz dwóch ponownie wybranych europosłów PO: Janusz Lewandowski, Jacek Saryusz-Wolski to "oczywiste kandydatury" na nowego polskiego komisarza. Dodał, że Polska "celuje" w tekę komisarza ds. przemysłu.

"Byłam wzruszona i zaszczycona że pan premier mnie w trójce tych wybranych osób wymienił" - powiedziała komisarz.

Według źródeł PAP w KE i PE, Huebner jeszcze przed startem w wyborach do europarlamentu zabiegała, by Donald Tusk mianował ją na drugą kadencję w Komisji Europejskiej. Tymczasem źródła zbliżone do PO zapewniły PAP w poniedziałek, że "premier już podjął decyzję" i że nowym polskim komisarzem będzie Janusz Lewandowski.

Pięcioletnia kadencja obecnej KE teoretycznie mija jesienią, ale wiele wskazuje na to, że zostanie przedłużona do końca roku, gdyby okazało się, że Traktat z Lizbony jednak wejdzie życie od 1 stycznia, po udanym ponownym referendum w Irlandii.

Inga Czerny i Michał Kot (PAP)

icz/ kot/ ro/ mag/

Tagi: nowe, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz