Notowania

umowa
06.10.2010 12:57

UE i Korea Płd. podpisały umowę o wolnym handlu

Unia Europejska i Korea Południowa podpisały w środę w Brukseli umowę o wolnym handlu, przewidującą zniesienie znacznej części obowiązujących dotąd ceł i wzajemne otwarcie rynków.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Unia Europejska i Korea Południowa podpisały w środę w Brukseli umowę o wolnym handlu, przewidującą zniesienie znacznej części obowiązujących dotąd ceł i wzajemne otwarcie rynków. *

Umowa - pierwsza tego rodzaju zawarta przez UE z państwem azjatyckim - ma wejść w życie 1 lipca 2011 roku po jej ratyfikowaniu przez Parlament Europejski.

Dokument podpisali unijny komisarz do spraw handlu Karel De Gucht i południowokoreański minister handlu Kim Dzong Hun w obecności prezydenta Korei Południowej Li Mung Baka. Akt ten otworzył szczyt Korea Płd.-UE.

De Gucht wyraził przekonanie, że ratyfikacja nastąpi przed końcem roku. W rezultacie umowy Korea Południowa zrezygnuje z 1,6 mld euro ceł rocznie, a Unia Europejska z 1,1 mld euro. Towarzyszyć temu będzie wzajemne otwarcie rynków dla importu towarów i usług.

Porozumienie przyjęli z zadowoleniem europejscy producenci napojów alkoholowych, spodziewający się wzrostu eksportu swych wyrobów - jak szkocka whisky i francuskie koniaki - do Korei Południowej. (PAP)

dmi/ ro/

7362202 7362814

Tagi: umowa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz