Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Impas w sprawie rosyjskiego embarga i negocjacji nowego porozumienia UE-Rosja

0
Podziel się:

Na posiedzeniu ministrów spraw
zagranicznych państw UE w Luksemburgu nawet nie poruszono kwestii
rozpoczęcia negocjacji nowego porozumienia UE-Rosja po tym, gdy
fiaskiem zakończyły się próby skłonienia Moskwy do zniesienia
rosyjskiego embarga na import polskiego mięsa.

Na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Luksemburgu nawet nie poruszono kwestii rozpoczęcia negocjacji nowego porozumienia UE-Rosja po tym, gdy fiaskiem zakończyły się próby skłonienia Moskwy do zniesienia rosyjskiego embarga na import polskiego mięsa.

"Nie rozmawialiśmy o tym, bo niestety blokada się utrzymuje, co pokazały rozmowy w ostatnich dniach" - powiedziała francuska minister spraw europejskich Catherine Colonna. "My i pozostali partnerzy w UE jesteśmy solidarni z Polską, niemniej jednak pamiętajmy, że wyzwania przyszłego porozumienia UE-Rosja znacznie przekraczają kwestie importu i eksportu" - dodała.

Temat może być natomiast poruszony podczas spotkania tzw. ministerialnej Trojki UE-Rosja, która rozpoczęła się po zakończeniu posiedzenia ministrów. W rozmowach z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem bierze udział Frank-Walter Steinmeier, minister spraw zagranicznych Niemiec, przewodniczących UE w tym półroczu, oraz europejska komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.

Nieoficjalnie dyplomaci przyznają, że nie spodziewają się przełomu.

"Mamy do czynienia z kompletnym usztywnieniem stanowiska ze strony Rosji. Co z tego, że Komisja Europejska ma dobrą wolę" - powiedziały PAP źródła bliskie KE, w nawiązaniu do fiaska niedzielnych rozmów na Cyprze unijnego komisarza ds. zdrowia Markosa Kyprianu z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na import polskiego mięsa.

W tej sytuacji niemieckie przewodnictwo postanowiło nie uwzględniać w programie poniedziałkowego posiedzenia szefów dyplomacji kwestii mandatu negocjacyjnego, którego przyjęcie przez ministrów państw UE jest konieczne, by można było rozpocząć rozmowy UE-Rosja na temat nowego porozumienia. "Żaden minister nie wywołał też tego tematu w czasie obiadu, my też nie, bo nie ma w tej sprawie nic nowego" - powiedziały źródła niemieckie.

Jedynie przed rozpoczęciem spotkania przedstawiciele państw UE, dociskani przez dziennikarzy, składali deklaracje, że nadal mają nadzieję na przełamanie impasu w rozmowach na temat układu z Rosją jeszcze przed szczytem 18 maja w Samarze.

"To do strony rosyjskiej należy obecnie wysłanie jasnego sygnału. Mam szczerą nadzieję, że okaże się to możliwe" - oświadczyła komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.

Rosja wprowadziła zakaz na import części polskiej żywności w listopadzie 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. W konsekwencji trwającego embarga Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)