Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: KE walczy z niehumanitarnym zabijaniem fok

0
Podziel się:

Odpowiadając na apele eurodeputowanych i
obrońców środowiska, Komisja Europejska zaproponowała w środę
zakaz handlu produktami z fok zabijanymi w niehumanitarny sposób.

Odpowiadając na apele eurodeputowanych i obrońców środowiska, Komisja Europejska zaproponowała w środę zakaz handlu produktami z fok zabijanymi w niehumanitarny sposób.

Zgodnie z propozycją, w UE ma być dopuszczony handel tylko takimi skórami, mięsem czy preparatami witaminowymi z tłuszczu fok, które nie cierpiały podczas śmierci. Importerzy będą musieli udowodnić, że stosują humanitarne techniki zabijania, a kraje-dostawcy zostaną zobowiązane do wydawania odpowiednich certyfikatów.

"Produkty z fok pochodzące z krajów, gdzie poluje się metodami powodującymi niepotrzebne cierpienia i ból zwierząt, nie mogą być dopuszczone na unijny rynek" - powiedział komisarz UE ds. środowiska Stawros Dimas. Zakaz - dodał ma dotyczyć handlu w UE, jak i tranzytu przez terytorium Unii.

"Jest bardzo trudno określić, co to znaczy: humanitarne zabijanie. Ja nie lubię zabijania żadnego rodzaju, ale będziemy się kierować tym, co mówi nam nauka, by nie powodować niepotrzebnego bólu i cierpienia zwierząt" - dodał komisarz.

Chodzi m.in. o to, aby foki były uśmiercone przed upuszczeniem krwi i odarciem ich ze skóry. Organizacje ekologiczne argumentują, że myśliwi nie zawsze upewniają się, że foki są martwe, zanim przystąpią do ich oprawiania. Zdarza się, że zwierzęta nie giną od razu od strzału z broni albo ciosu specjalną pałką zwaną hakapikiem.

Unijna Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności alarmowała w zeszłym roku, że jedną z okrutnych metod polowań na foki są podwodne pułapki, w których te ssaki giną przez utopienie.

Co roku na świecie ubija się ok. 900 tys. fok, z czego niemal dwie trzecie w Kanadzie, na Grenlandii (Dania) i w Namibii. Inne kraje, gdzie poluje się na foki, więc dotyczyć ich będzie unijna legislacja, to Islandia, Norwegia, Rosja, USA, a w UE - Szwecja, Finlandia i Wielka Brytania.

Propozycja rozporządzenia będzie musiała być zatwierdzona przez rządy krajów członkowskich i Parlament Europejski. Organizacje ekologiczne przywitały ją jako krok w dobrym kierunku, wskazując jednak, że jedynie całkowity zakaz handlu mógłby znacząco ograniczyć okrutne polowania na foki.

Michał Kot (PAP)

kot/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)