Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Komisarz Kroes w czwartek i piątek w polskich stoczniach

0
Podziel się:

#
dochodzą wypowiedzi związkowców ze stoczni w Gdańsku i w Gdyni
#

# dochodzą wypowiedzi związkowców ze stoczni w Gdańsku i w Gdyni #

06.07. Bruksela (PAP) - Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes będzie w czwartek i piątek przebywała z wizytą w polskich stoczniach - powiedział w poniedziałek PAP jej rzecznik Jonathan Todd.

"Jej zamiarem jest wizyta we wszystkich trzech stoczniach (Gdańsk, Gdynia, Szczecin - PAP). Dokładny program wizyty jest wciąż opracowywany" - powiedział Todd. Jak dodał, przewidywane są także rozmowy komisarz w Warszawie, w tym spotkanie z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem.

Kroes zapowiedziała swoją wizytę w polskich stoczniach w zeszłym roku podczas jednej z demonstracji polskich stoczniowców w Brukseli. Wizyta jednak była kilkakrotnie przekładana.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział w poniedziałek PAP, że nie zna "kwestii, które mają być podnoszone przez komisarz Kroes" podczas jej wizyty w Polsce. "Liczymy na to, że zostanie ogłoszona pozytywna decyzja w sprawie planu restrukturyzacji dla gdańskiej stoczni, bądź przedstawiona informacja o stopniu zaawansowania przygotowania tej decyzji" - podkreślił wiceszef resortu.

Miesiąc temu Kroes zapowiedziała, że będzie rekomendować KE podjęcie pozytywnej decyzji ws. planu restrukturyzacji stoczni Gdańsk. To oznacza, że udzielona dotychczas pomoc publiczna stoczni Gdańsk będzie uznana za legalną, stocznia nie będzie musiała jej zwracać i nie będzie ogłoszona upadłość zakładu.

Gawlik powiedział PAP, że Komisja Europejska nie ma żadnych zastrzeżeń, jeśli chodzi o sposób sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. "Liczymy na to, że komisarz Kroes zapozna się ze stopniem zaawansowania przebiegu procesu kompensacji" - dodał.

Wiceprzewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w Stoczni Gdańsk SA, Karol Guzikiewicz powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że "jeżeli dojdzie do spotkania, to związkowcy poproszą Kroes, aby do czasu zbudowania przez ISD Polska (spółka jest większościowym właścicielem stoczni - PAP) fabryk konstrukcji stalowych oraz wież wiatrowych, pozostawić dwie a nie jedną pochylnię". Guzikiewicz poinformował, że fabryki mają być zbudowane w 2012-13 roku. Jego zdaniem, "zamykanie dziś dwóch pochylni, gdy nie ma jeszcze fabryk może spowodować duże zwolnienia w zakładzie".

Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej w Stoczni Gdynia SA, Jan Gumiński odnosząc się do planów przyjazdu do stoczni komisarz Kroes powiedział PAP: "niech przyjedzie i zobaczy zgliszcza, jakie pozostały po jej decyzji". Dodał, że na razie nic nie wie o takiej wizycie, "ale jak będzie chciała się spotkać, to się spotkamy, bo chociażby ze względu na polską gościnność trudno odmówić, zwłaszcza kobiecie".

Jak poinformowali w poniedziałek PAP szczecińscy związkowcy z zakładowej Solidarności i Solidarności '80 do związkowców trafiło pismo z resortu skarbu państwa z zaproszeniem na spotkanie z komisarz. Każdy ze związków działających w stoczni ma wydelegować na spotkanie po trzech przedstawicieli - powiedział Jacek Kantor ze stoczniowej Solidarności '80. "Zastanawiamy się jeszcze, czy przyjąć zaproszenie, ponieważ nie znamy celu wizyty pani komisarz i nie bardzo wiemy, o czym możemy teraz z nią rozmawiać" - dodał. Przypomniał, że w stoczni nie ma w tej chwili pracowników, zakład został kupiony przez "tajemniczego inwestora", a komisarz niebawem przestanie pełnić swoją funkcję. Podobnego zdania jest Krzysztof Fidura z zakładowej "S". "Zastanawiamy się, jak się zachować. Czekamy na dodatkowe informacje z resortu skarbu na temat planowanego spotkania. Nie bardzo jest o czym rozmawiać w tym momencie" - dodał.

Szef resortu skarbu Aleksander Grad informował w ubiegłym tygodniu, że katarski fundusz QInvest jest inwestorem w firmie Polskie Stocznie, która będzie właścicielem majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. "Inwestorem jest katarski fundusz QInvest. Ta transakcja jest gwarantowana przez Qatar Islamic Bank. Do 21 lipca oczekujemy na formalny przelew pieniężny, zaksięgowanie go i (...) zakończenie całej procedury. Będzie to moment na fizyczne wydanie aktywów inwestorowi" - mówił Grad.

Jedynym udziałowcem Polskich Stoczni jest fundacja Stichting Particulier Fonds Greenrights, powstała po to, by przeprowadzić transakcję zakupu kluczowych aktywów obu zakładów. Polskie Stocznie będą funkcjonowały na gruncie prawa polskiego. W przyszłości spółką ma kierować przede wszystkim polski zarząd. Polskie Stocznie będą miały siedzibę w Warszawie, z oddziałami w Szczecinie i Gdyni. "Spółka sprawi, że obie stocznie będą bardzo zyskowne" - zapewniał w ub. tygodniu na konferencji prasowej Jan Ruurd de Jonge, reprezentujący inwestora.

W maju Stichting Particulier Fonds Greenrights zakupił kluczowe aktywa stoczni Gdynia i Szczecin, a 17 czerwca otrzymał gwarancje arabskiego banku Qatar Islamic Bank. Inwestor zapłaci za majątek stoczni Gdynia i Szczecin odpowiednio - ponad 287 mln zł oraz ponad 94 mln zł. 25 czerwca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oficjalną zgodę na sprzedaż tych aktywów, potrzebną dla podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

18 maja komisarz ds. konkurencji UE Neelie Kroes na wspólnej konferencji z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem zapowiedziała pozytywne decyzje Komisji Europejskiej w sprawie sprzedaży aktywów stoczni Gdynia i Szczecin. (PAP)

kot/ dol/ cyk/ epr/ bls/ je/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)