Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Komisja Europejska naciska na zmniejszenie emisji CO2 przez samochody

0
Podziel się:

Komisja Europejska zagroziła we wtorek
wprowadzeniem nowych, ostrzejszych norm emisji dwutlenku węgla
przez samochody, by skłonić producentów do dotrzymania swoich
własnych zobowiązań i produkowania aut, które mniej zatruwają
środowisko naturalne.

Komisja Europejska zagroziła we wtorek wprowadzeniem nowych, ostrzejszych norm emisji dwutlenku węgla przez samochody, by skłonić producentów do dotrzymania swoich własnych zobowiązań i produkowania aut, które mniej zatruwają środowisko naturalne.

Nowe samochody emitują obecnie 12 proc. CO2 mniej niż pojazdy, które trafiały na rynek w 1995 roku. Tempo zmian technologicznych jest jednak zbyt małe, by producenci osiągnęli cel, którzy sami sobie dobrowolnie wyznaczyli, czyli zmniejszyli emisję o jedną czwartą na przełomie lat 2008/09. Odpowiada to emisji 140 gramów CO2 na kilometr.

"Wzywamy przedsiębiorstwa do zwiększenia wysiłków. Oczekujemy wywiązania się ze zobowiązań" - oświadczyło we wtorek dwóch komisarzy UE: ds. przemysłu - Guenter Verheugen oraz środowiska - Stawros Dimas.

Jeśli cel nie zostanie zrealizowany - przestrzegli - Komisja Europejska "będzie zmuszona rozpatrzyć wprowadzenie środków prawnych", czyli odpowiedniego rozporządzenia, którego zapisy będą miały wiążący charakter.

Transport drogowy odpowiada za ponad 20 proc. emitowanego w UE dwutlenku węgla, z czego połowa pochodzi z samochodów osobowych. Od 1990 roku emisja CO2 w transporcie drogowym wzrosła o 22 proc. na skutek coraz większej liczby pojazdów i coraz dłuższych pokonywanych przez kierowców dystansów.

Z danych KE wynika, że samochody producentów europejskich w 2004 roku emitowały średnio 161 gramów CO2 na kilometr, producentów japońskich - 170 g/km, zaś południowokoreańskich - 168 g/km.

Unijna strategia zmierza do ograniczenia emisji do 120 gramów dwutlenku węgla na kilometr do roku 2012.

Michał Kot (PAP)

kot/ ap/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)