Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Komisja PE poparła nowy program wymian studenckich Erasmus plus

0
Podziel się:

Komisja PE ds. edukacji poparła we wtorek rozporządzenie ws. nowego
programu wymian i stypendiów Erasmus+. Europosłowie chcą, by jego 7-letni budżet wyniósł 14,8 mld
euro. Z tych środków młodzi ludzie otrzymają nie tylko stypendia, ale też gwarancje pożyczek.

Komisja PE ds. edukacji poparła we wtorek rozporządzenie ws. nowego programu wymian i stypendiów Erasmus+. Europosłowie chcą, by jego 7-letni budżet wyniósł 14,8 mld euro. Z tych środków młodzi ludzie otrzymają nie tylko stypendia, ale też gwarancje pożyczek.

Nowy program stypendialny Erasmus plus ma ruszyć w styczniu 2014 roku, o ile na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego pod koniec listopada poprą go wszyscy eurodeputowani.

Według komisji PE ds. kultury i edukacji do 2020 roku z programu Erasmus plus skorzysta 5 mln młodych ludzi. Będzie się on opierał na doświadczeniach programu wymiany Erasmus, który został rozpoczęty w 1987 roku.

Erasmus plus połączy kilka działających obecnie programów stypendialnych i szkoleniowych dla studentów i młodzieży, m.in. Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig, Erasmus Mundus oraz program współpracy dwustronnej z krajami uprzemysłowionymi. Na edukację i szkolenia w ramach programu Erasmus plus przeznaczone zostanie 77,5 proc. jego budżetu, a na programy dla młodzieży - 10 proc.

W ramach nowego programu utworzony zostanie system gwarancji kredytów na jedno- lub dwuletnie studia magisterskie w innym kraju UE dla studentów, którzy nie skorzystali ze stypendium. Na ten cel przeznaczone zostanie 3,5 proc. budżetu programu Erasmus plus. Studenci będą mogli ubiegać się o pożyczki w wysokości 12 tys. euro na jednoletnie studia oraz 18 tys. euro na dwuletnie studia.

Po raz pierwszy w historii wprowadzony zostanie oddzielny fundusz dla sportu, na co wyasygnowane zostanie 1,8 proc. budżetu.

Ponadto Erasmus plus został rozszerzony na młodych przedsiębiorców, którzy w ramach programu będą się mogli uczyć od bardziej doświadczonych osób prowadzących firmy w innych państwach członkowskich.

We wtorek członkowie komisji PE ds. kultury i edukacji opowiedzieli się również za tym, by przyznawane w ramach Erasmus plus stypendia odzwierciedlały koszty życia w kraju, do którego student wyjeżdża. Eurodeputowani chcą też, by dzięki jednolitemu zarządzaniu stypendia były szybko wypłacane. Według europosłów państwa UE powinny zwolnić te stypendia z wszelkich podatków.

Zdaniem polskiego eurodeputowanego Piotra Borysa (PO) program Erasmus plus jest "szansą dla setki tysięcy młodych Polaków, którzy będą mogli studiować, zdobywać nowe umiejętności i poszerzać swoją sieć kontaktów w Europie".

Budżet na nowy program ma wynieść prawie 14,8 mld euro i jest o 40 proc. wyższy niż finansowanie na obecne programy mobilności na rzecz kształcenia i szkolenia.

Od 1987 roku z Erasmusa skorzystały ponad 3 miliony studentów, w tym ponad 130 tysięcy z Polski. W roku akademickim 2011-2012 program Erasmus umożliwił rekordowej liczbie 250 tysięcy studentów spędzenie części studiów wyższych za granicą lub podjęcie stażu w zagranicznej spółce. Było wśród nich ponad 15,3 tys. studentów z Polski; to o 7 proc. więcej niż w poprzednim roku akademickim. Z programu skorzystało też ponad 46 tys. członków kadry akademickiej i administracyjnej w UE.

Z Brukseli Julia Potocka (PAP)

jhp/ jzi/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)