Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: List 9 przywódców na rzecz wzrostu i wspólnego rynku

0
Podziel się:

Przekazujemy treść listu dziewięciu szefów państw i rządów Unii Europejskiej,
w tym premiera Donalda Tuska do szefów Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej:

Przekazujemy treść listu dziewięciu szefów państw i rządów Unii Europejskiej, w tym premiera Donalda Tuska do szefów Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej:

"Herman Van Rompuy Przewodniczący Rady Europejskiej

Jos, Manuel Barroso Przewodniczący Komisji Europejskiej

ZAPEWNIENIE WZROSTU EUROPY

Świat wychodzi z jednego z największych kryzysów gospodarczych w nowożytnej historii. W krajach na całym świecie obywatele i firmy w dalszym ciągu odczuwają konsekwencje najgłębszej globalnej recesji od lat 30-tych XX wieku. W Europie skutki były szczególnie bolesne. W całej UE utracono cztery lata corocznego wzrostu. Bezrobocie osiągnęło dwucyfrowy poziom. Zaś biorąc pod uwagę fakt, iż jedna młoda osoba na pięć nie jest w stanie znaleźć pracy - a jest to ogółem ponad 5 mln osób - grozi nam utrata jednego pokolenia osób czynnych zawodowo w Europie.

Niebezpiecznie jest ignorować te zagrożenia. Chociaż trwa reforma, rozpoczęło się wychodzenie z kryzysu, a w niektórych krajach ma znowu miejsce wyraźny wzrost, UE staje przed wyzwaniem dotrzymania kroku innym rozwiniętym regionom. W ubiegłym roku, chociaż wzrost na świecie osiągnął poziom sprzed kryzysu, średni wzrost UE zaledwie w niewielkim stopniu przekroczył połowę swojego poziomu sprzed kryzysu. Według MFW, w ciągu nadchodzących pięciu lat UE jako całość będzie rozwijać się wolniej niż większość innych rozwiniętych gospodarek i wszyscy nasi główni konkurenci. To znaczące, że doskonały, opracowany przez Komisję Europejską Roczny Przegląd Wzrostu Gospodarczego określa potencjał wzrostu Europy w następnej dekadzie na poziomie zaledwie 1,5 proc. rocznie, przy czym poziom ten ma wynosić tylko 1,25 w strefie euro. Wydarzenia na rynkach finansowych dobitnie wskazują, jak pilnie należy stawić czoła wyzwaniu związanemu z naszym wzrostem i konkurencyjnością.

Europa ma wiele atutów gospodarczych - wykwalifikowaną i zdolną siłę roboczą, największy na świecie rynek konsumencki, kulturę swobodnego handlu oraz godną podziwu historię wynalazczości. Jednakże, znajdujemy się w krytycznym punkcie naszej historii, w którym nasze gospodarki stoją przed poważnymi wyzwaniami gospodarczymi. Pomimo podjętych przez nas wysiłków, bez większej ambicji i podstawowych reform - mających na celu uwolnienie przedsiębiorczości, otwarcie rynków i promowanie innowacji, w tym zielonych technologii - grozi nam przyszłość charakteryzująca się niską wydajnością, wysokim bezrobociem, nieudanymi inwestycjami i względnym pogorszeniem się sytuacji gospodarczej.

Wszyscy jesteśmy przekonani, że możemy osiągnąć silny i dynamiczny wzrost w Europie. Konsekwentnie dążąc do wspólnego celu możemy gruntownie zmienić nasz przestarzały model rozwoju i wyeliminować bariery wobec przyszłej prosperity. W strategii Europa 2020 uznaliśmy, że państwa członkowskie mogą wiele uczynić, aby pobudzić wzrost w długofalowej perspektywie. Istotne znaczenie ma to, abyśmy wszyscy sprostali wyzwaniu przyjmując ambitne i daleko idące krajowe programy reform.

Uznaliśmy również, że nasz wzrost nie nadejdzie tak długo, jak finanse krajowe będą zagrożone. Zrównoważenie finansowych publicznych i promowanie wzrostu nie wykluczają się nawzajem. Nie możemy odkładać na później tego pierwszego, aby osiągnąć to drugie - bez dyscypliny fiskalnej nie położymy podwalin pod silny, zrównoważony wzrost w przyszłości. Dlatego potrzebne są trudne decyzje, aby ograniczyć marnotrawstwo, aby mądrzej wydawać, aby zmniejszyć nasze zadłużenie jednocześnie inwestując w wzrost. Musimy szybko uzgodnić bardziej rygorystyczny Pakt Stabilności i Wzrostu. Przede wszystkim, musimy utrzymać przyjęty kierunek działań, uznając, że przyczyni się to do wzrostu - nie wbrew tym decyzjom, ale dzięki nim.

Z tego względu, działania, jakie podejmujemy na poziomie krajowym, mają istotne znaczenie dla perspektyw wzrostu UE. Ich powodzenie leży w naszym wspólnym interesie. Ale istotne jest także to, abyśmy w pełni wykorzystali unijne instrumenty dla zapewnienia konkurencyjności i wzrostu. Potrzebny jest budżet UE, który odniesie się do wyzwań przyszłości. A na naszym spotkaniu w Brukseli w tym miesiącu musimy wytyczyć nowy kierunek działań dla Europy i uzgodnić podjęcie działań związanych z czterema kluczowymi priorytetami.

Po pierwsze, musimy wykorzystać w pełni i bez ograniczeń potencjał Jednolitego Rynku. Jednolity Rynek jest największym osiągnięciem gospodarczym Europy - zasadniczą podstawą największej gospodarki świata, obejmującej 500 mln konsumentów i działalność gospodarczą o wartości 12 bln euro. Ale proces ten jest daleki od ukończenia.

Chociaż usługi stanowią obecnie prawie 80 proc. naszej gospodarki, ale wiele trzeba jeszcze zrobić, aby otworzyć rynki usług w pożądanym zakresie. Mimo podjęcia znaczących wysiłków mających na celu wprowadzenie w życie postanowień Dyrektywy Usługowej, wiele sektorów wciąż pozostaje zamkniętych na skutek nieprzejrzystych, nieproporcjonalnych i odmiennych przepisów. Mnożą się restrykcyjne praktyki. Co więcej, istniejące przepisy są wdrażane w dalece niewystarczającym stopniu, aby zapewnić uczciwe otwarcie rynków na konkurencję. Musimy uczynić w zakresie usług to, co zrobiliśmy w przypadku rynków towarowych - usuwając ograniczenia utrudniające dostęp i konkurencję, ograniczając liczbę zawodów regulowanych oraz zdecydowanie zobowiązując się wdrażać i egzekwować przepisy, w oparciu o rozszerzony proces wzajemnej oceny, i publikując wyniki działań krajowych. W razie powodzenia moglibyśmy zwiększyć wartość gospodarki europejskiej o 140 mld euro. Witamy z zadowoleniem przyjęte przez Komisję w Rocznym Przeglądzie
Wzrostu Gospodarczego zobowiązanie do podjęcia działań w tym zakresie i zwracamy się do Komisji o jak najrychlejsze określenie kroków niezbędnych dla osiągnięcia tych korzyści.

A ponieważ przyszły wzrost będzie w coraz większym stopniu zależał od efektywnego wykorzystywania technologii informatycznych, musimy również budować rzeczywiście cyfrowy Jednolity Rynek. Gospodarka cyfrowa rozwija się szybko, ale międzynarodowy handel on-line wciąż utrzymuje się na uporczywie niskim poziomie. Dlatego musimy podjąć działania, aby dać firmom i konsumentom środki oraz zapewnić ich zaufanie do handlu on-line, m.in. zmieniając obecne rozwiązania w zakresie e-handlu, budując efektywne międzynarodowe ramy dla ochrony praw autorskich oraz ustanawiając jasne i przejrzyste prawa konsumenckie. Występujemy do Komisji o szybkie przedstawienie odważnych i ambitnych propozycji zmierzających do osiągnięcia tych celów, tak aby w pełni funkcjonujący, cyfrowy Jednolity Rynek powstał do 2015 roku. Wreszcie, musimy zakończyć tworzenie wewnętrznego rynku energii oraz stworzyć mądrą, nowoczesną i w pełni połączoną infrastrukturę transportową i energetyczną, i wzmocnić nasze wysiłki na rzecz rozwoju wspólnych
unijnych standardów i wymagań dotyczących oznakowania produktów energetycznych i ekologicznych.

W czasie budowy rzeczywistego Jednolitego Rynku naszym drugim priorytetem musi być otwarcie oraz połączenie rynków europejskich i globalnych. Żadna korzyść w handlu światowym nie może równać się z zamknięciem rundy z Dauhy. Obecnie wszyscy musimy uznać, że rok 2011 zadecyduje o losie Dauhy, zaś UE musi uczynić wszystko co w jej mocy, aby ułatwić osiągnięcie porozumienia. Wzywamy główne kraje prowadzące negocjacje do zwiększenia wysiłków w celu sfinalizowania rundy.

Ale w tym samym czasie jednocześnie możemy zrobić znacznie więcej. W ubiegłym roku UE podpisała umowę o wolnym handlu z Koreą Południową, o wartości ponad 30 mld euro dla europejskich eksporterów. Musimy obecnie okazać ten sam poziom zaangażowania i ambicji, aby podpisać umowy z Indiami, Kanadą, Japonią, Mercosur i narodami ASEAN. Uważamy, że umowy te mogą i powinny być zawarte do końca okresu urzędowania obecnej Komisji oraz wzywamy Komisję i Radę Europejską do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków, aby tak się stało. Bliżej domu, większa integracja gospodarcza i szerszy dostęp do rynku pomiędzy UE a krajami Partnerstwa Wschodniego oraz krajami z południowej części Morza Śródziemnego nie tylko przyniosą korzyści UE, ale również mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju gospodarczo-politycznego tych krajów. Zachęcamy aby postęp w integracji handlowej opierał się na zróżnicowanym i motywacyjnym podejściu.

Trzecim priorytetem są nowe działania mające wspierać biznes i uwalniać przedsiębiorczość. Musimy ułatwić podejmowanie działalności gospodarczej, jej rozwój i osiąganie sukcesów. A także musimy zacząć od uznania prostego faktu - że nasze gospodarki nie mogą być i nie staną się konkurencyjne, jeśli w dalszym ciągu będzie obarczać firmy coraz większymi kosztami wynikającymi z regulacji.

Potrzebna jest zmiana mentalności i kultury - nowe podejście do regulacji, oparte na tym, co osiągnęliśmy dotychczas przy wsparciu Komisji, ale znacząco rozszerzające zakres działań. Dlatego powinniśmy przyjąć cel polegający na zmniejszeniu ogólnych obciążeń związanych z regulacjami UE w okresie funkcjonowania obecnej Komisji, w oparciu o kroki, jakie podjęliśmy w celu ograniczenia kosztów administracyjnych. Powinniśmy dążyć do zapewnienia, że nowe obciążenia nakładane na biznes zostaną zrównoważone przez dokonywane gdzie indziej oszczędności. Powinniśmy przyznać małym firmom znaczące wyłączenia z obciążeń wynikających z regulacji, gdy ponoszą one nieproporcjonalne koszty ich przestrzegania. Powinniśmy wymagać aby oceny wpływu były sporządzone z wyraźnym wskazaniem na implikacje dla wzrostu i konkurencyjności. A także powinniśmy zwiększyć efektywność programów budżetowych UE. Występujemy do wszystkich instytucji o wspólne działania w celu podjęcia tych kroków oraz zwracamy się do Komisji o przedstawienie do
lata propozycji dotyczących ich realizacji.

Naszym czwartym priorytetem są innowacje. Silna, konkurencyjna gospodarka europejska musi opierać się na kreatywności, nowych metodach pracy i zdolności wykorzystania nowych możliwości rynkowych, takich jak stwarzane przez technologię nisko-emisyjną. Prawidłowo funkcjonujący rynek wewnętrzny stanowi warunek konieczny dla innowacji, ale musimy podjąć więcej działań. Musimy zapewnić pełne wykorzystanie potencjału intelektualnego Europy, aby zintensyfikować innowacyjne działania. Musimy podjąć działania na rzecz zwiększenia dostępu do finansowania, chcąc stworzyć większy i lepiej zintegrowany europejski rynek kapitału inwestowanego w przedsięwzięcia o zwiększonym ryzyku, zdolnego do wspierania większych inwestycji w nowe, bardziej innowacyjne produkty. Jednakże, aby odnieść prawdziwy sukces, będziemy musieli przełamać impas w sprawie patentu unijnego, aby zapewnić firmom dostęp do obejmującej cały kontynent ochrony własności intelektualnej, na którą ich stać, w systemie pozbawionym wszelkich zbędnych
komplikacji prawnych. Oczekujemy na propozycję ze strony Komisji i mamy nadzieję, że uda się uzgodnić nowy system do końca roku. Konkludując, można stwierdzić, że Europa musi wybrać drogę. Przed nami leżą dwie bardzo odmienne ścieżki - ścieżka najmniejszego oporu, oparta na kierunkach polityki z przeszłości i przyczyniająca się do pogorszenia się sytuacji gospodarczej, i nowy kierunek działań dla Europy, oparty na określonych tutaj priorytetach i prowadzący do większego wzrostu i prosperity. Witamy z zadowoleniem działania już podjęte w tym zakresie oraz dążenie Komisji do uzyskania postępu; występujemy do was i Rady Unii Europejskiej o wsparcie tych zamierzeń. Z tego względu, popieramy Prezydencję polską i duńską w zakresie jej dążenia do wzmocnienia programu wzrostu z korzyścią dla całej Europy.

Przekazujemy kopię tego listu kolegom z Rady Europejskiej i Prezydentowi Parlamentu Europejskiego.

David Cameron, Premier Zjednoczonego Królestwa Mark Rutte, Premier Niderlandów Fredrik Reinfeldt, Premier Szwecji Lars Lokke Rasmussen, Premier Danii Mari Kiviniemi, Premier Finlandii Andrus Ansip, Premier Estonii Donald Tusk, Premier Polski Dalia Grybauskaite, Prezydent Litwy Valdis Dombrovskis, Premier Łotwy".(PAP)

jgr/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)