Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: List Wyszehradu do Oettingera ws. finansowania interkonektorów

0
Podziel się

Ministrowie energii państw Wyszehradu, w tym Polski, wystąpili do komisarza
ds. energii Guenthera Oettingera o nowy instrument finansujący infrastrukturę energetyczną w
budżecie UE po 2013 roku, powiązany z polityką spójności - wynika z uzyskanego przez PAP listu.

bEiNsfed

Ministrowie energii państw Wyszehradu, w tym Polski, wystąpili do komisarza ds. energii Guenthera Oettingera o nowy instrument finansujący infrastrukturę energetyczną w budżecie UE po 2013 roku, powiązany z polityką spójności - wynika z uzyskanego przez PAP listu.

Do listu dołączyli aneks z priorytetowymi projektami energetycznymi będących na różnym etapie zaawansowania. Zwracają szczególną uwagę na projekt intekonektorów gazowych Północ-Południe (Nort-South Gaz Interconnections Axis), od bałtyckiego gazportu LNG w Świnoujściu, przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry po terminal "LNG Adria" w Chorwacji, obejmujący wiele interkonektorów dwustronnych lub narodowych gazociągów już istniejących, bądź będących na różnym etapie planowania bądź budowy.

List, podpisany m.in. przez wicepremiera Waldemara Pawlaka, wpisuje się w prace Komisji Europejskiej nad nowym unijnym Planem Działania w dziedzinie energii i pakiet ws. bezpieczeństwa energetycznego. Ministrowie czterech państw Wyszehradu (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) zwracają uwagę, że prawidłowo funkcjonujący rynek energii potrzebuje odpowiednich interkonektorów łączących sieci energii.

bEiNsfef

"Zgodnie z zapisanymi w Traktacie z Lizbony (...) UE ma podjąć ważne decyzje związane z priorytetowymi projektami w infrastrukturze energetycznej i ich finansowaniem. W tym sensie, kluczowa debata będzie dotyczyć potencjalnego, nowego energetycznego instrumentu finansowego. Uważamy, że ta dyskusja powinna być postrzegana w szerszym kontekście, w ramach debaty nad nową perspektywą finansową i obejmować wszystkie potencjalne źródła, które mogą dobrze finansować rozwój nowej infrastruktury energetycznej, w tym instrumenty polityki spójności" - napisali ministrowie.

Dalej przekonują, że unijna Polityka Spójności udowodniła już, że jest skutecznym instrumentem, dlatego nowy instrument w dziedzinie energii powinien być z nią powiązany.

W kryzysie finansów publicznych coraz więcej mówi się o konieczności oszczędności w nowym budżecie UE po 2013 roku, a zaadresowanych przede wszystkim dla biedniejszych państw, Polityka Spójności stanowi drugą pozycję w unijnej kasie. Z drugiej strony, to energia i bezpieczeństwo energetyczne wymieniane są jako jeden z głównych nowych priorytetów UE, co niemal zupełnie nie jest odzwierciedlone w obecnie obowiązującym budżecie 2007-13.

Ministrowie podkreślają, że są świadomi, iż finansowanie z budżetu UE nigdy nie zastąpi prywatnego, który jest kluczowy. "Jednakże uważamy, że finansowanie z budżetu UE zachęci inwestorów do inwestycji w infrastrukturze energetycznej w krajach kohezyjnych, (czyli właśnie nowych państwach UE jak państwa Grupy Wyszehradzkiej - PAP)" - dodają.

bEiNsfel

Ministrowie wskazują też na konieczność wsparcia gazociągu Nabucco, ale ich lista nie ogranicza się tylko do gazu - zawiera także projekty dotyczące infrastruktury ropy oraz sektora elektryczności.

Ministrowie podkreślają, że węgierska - i następująca po niej polska prezydencja w 2011 roku - będą świetną okazją do prac nad rozwojem unijnej polityki energetycznej.

O konieczności poszukiwania "nowych źródeł finansowania głównych europejskich projektów infrastrukturalnych" z budżetu UE mówił sam szef KE Jose Barroso podczas wystąpienia o stanie UE w ubiegłym tygodniu na forum PE w Strasburgu, kiedy to przekonywał, że jeżeli chodzi o interkonektory to "za euro wydane na poziomie europejskim można dostać więcej niż za euro wydane na poziomie krajowym".

Inga Czerny (PAP)

bEiNsfem

icz/ drag/ mow/

bEiNsfeG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)