Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

UE: Miasta pod lupą. Barcelona najatrakcyjniejsza?

0
Podziel się:

Komisja Europejska przebadała 321 europejskich miast.

UE: Miasta pod lupą. Barcelona najatrakcyjniejsza?
(Money.pl/ Maciej Miskiewicz)

Unijna komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner przedstawiła wyniki _ statystycznego audytu _ przeprowadzonego w 321 europejskich miastach, w tym 26 polskich.

Audyt powstał na bazie 420 tys. rozmaitych danych statystycznych dotyczących m.in. starzenia się społeczeństwa, imigracji, polityki mieszkaniowej i środowiska.

Wynika z niego na przykład, że najwięcej włamań dokonywanych jest w Brukseli (11 na 1000 mieszkańców), największy niż demograficzny dotyka miasta rumuńskie, a najlepsze wyniki pod względem gospodarki odpadami i odzyskiwania śmieci osiągają Drezno i Frankfurt nad Menem, gdzie recyklingowi poddawanych jest 80 proc. śmieci.

_ - Nie ma powodów, dla których na przykład w Łodzi recyklingowi nie można by poddawać więcej odpadów niż obecne 10 proc. _ - mówi Huebner.

Huebner, pytana o atrakcyjne miasta, wskazała na Barcelonę, która przyciąga wielu młodych ludzi z całej Europy.

Wnioski dla Polski

- _ Polskie miasta - mówiła komisarz - c hoć cierpią wciąż z powodu kiepskiej komunikacji miejskiej, mają tę przewagę nad zachodnimi, że nie zlikwidowały sieci tramwajowej. _

_ - Dziś wraca się do tego środka transportu, który okazuje się najbardziej przychylny środowisku. Chciałabym, by linie tramwajowe były w polskich miastach rozwijane, by uniknąć błędów na przykład Londynu _ - powiedziała.

Audyt potwierdził też, że polskie miasta należą do tych, gdzie wskaźnik bezrobocia jest najwyższy. Spośród badanych 321 miast prowadzi Radom z bezrobociem 30,8 proc., a w pierwszej _ czarnej dziesiątce _ łącznie znalazło się siedem polskich miast.

Komisarz zwróciła uwagę na ciekawe zjawisko: jeżeli chodzi o stopy bezrobocia, to różnica między dzielnicami tego samego miasta jest często większa niż różnica między miastami i regionami Unii Europejskiej. Tak jest np. w Hamburgu, Atenach i Bratysławie.

Jak wskazała komisarz, jeden z wniosków dla Polski wypływający z tego bogatego zbioru danych brzmi: _ Polskie miasta powinny uniknąć błędów miast z zachodniej Europy i zapobiec tworzeniu gett o dużym wskaźniku biedy i przestępczości w blokowiskach z wielkiej płyty _.

| Audyt powstał przy współpracy z unijnym urzędem statystycznym Eurostat. KE zapewnia, że zbierane w latach 2006 i 2007 dane posłużą ulepszaniu polityki spójności i opracowywaniu europejskiej strategii na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Dzięki nowym danym możliwa będzie lepsza alokacja unijnych środków i inwestycji, w zależności od zaobserwowanych potrzeb. Miasta będą też mogły porównać się z innymi miastami i poprawiać swą sytuację w wybranych dziedzinach. To także bogate źródło informacji dla przedsiębiorców. |
| --- |

Szczegółowe wyniki audytu dostępne są na stronie: www.urbanaudit.org

_ _

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)