Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Międzynarodówka Socjalistyczna przeciw karaniu nielegalnych imigrantów

0
Podziel się:

Międzynarodówka Socjalistyczna (SI)
odrzuciła w środę zasadę "karalności" nielegalnych imigrantów.
Podczas swego 23. zjazdu w Lagonisi pod Atenami międzynarodówka
przyjęła tekst dotyczący kontrowersyjnej dyrektywy UE o ich
wydalaniu.

Międzynarodówka Socjalistyczna (SI) odrzuciła w środę zasadę "karalności" nielegalnych imigrantów. Podczas swego 23. zjazdu w Lagonisi pod Atenami międzynarodówka przyjęła tekst dotyczący kontrowersyjnej dyrektywy UE o ich wydalaniu.

"My, socjaldemokraci, nie podzielamy polityki karalności imigrantów, przede wszystkim dlatego, że nie zwalcza ona przyczyn leżących u podstaw zjawiska imigracji. Równa się to karaniu biedy" - głosi tekst przyjęty przez SI.

"+Dyrektywa o wydalaniu+, przyjęta niedawno przez Parlament Europejski, wywołała reakcje zaniepokojenia i sprzeciwu w Ameryce Łacińskiej wobec przewidzianych w niej procedur i konsekwencji dla praw podstawowych imigrantów" - napisano w dokumencie SI.

Organizacja wyraża przekonanie, że decyzje rządu włoskiego premiera Silvio Berlusconiego o prowadzeniu polityki karania imigrantów "nie powinny przeistoczyć się w politykę instytucji unijnych".

18 czerwca PE poparł krytykowaną przez lewicę i obrońców praw człowieka dyrektywę w sprawie wspólnych zasad wydalania nielegalnych imigrantów z UE. Zgodnie z porozumieniem, państwa członkowskie będą zobowiązane do wyboru: albo zalegalizować pobyt nielegalnych imigrantów, albo ich wydalić. Wyjazd nielegalnych imigrantów powinien być dobrowolny, ale w przypadku odmowy imigrant będzie mógł być wydalony przymusowo, otrzymując jednocześnie zakaz przebywania na terenie UE przez pięć lat. Te przepisy dotyczą także dzieci.

Przyjęto, że władze będą mogły przetrzymywać nielegalnych imigrantów w specjalnych ośrodkach przez sześć miesięcy. Okres ten będzie mógł być wydłużony maksymalnie do 18 miesięcy w szczególnych przypadkach, np. gdy istnieje ryzyko ucieczki.

Organizacje zajmujące się uchodźcami ostro krytykowały unijną dyrektywę, wskazując, że przewidziany w niej długi okres zatrzymania jest dłuższy niż przewiduje obecnie prawo dwóch trzecich krajów UE.

Ponadto, zdaniem Amnesty International, zakaz wjazdu do UE przez pięć lat po wydaleniu jest "nieproporcjonalny" i łamie podstawowe prawa człowieka.

Obowiązujące obecnie w Polsce przepisy przewidują, że okres zatrzymania cudzoziemców wynosi 6 miesięcy z możliwością przedłużenia nawet do dwóch lat - w wyjątkowych sytuacjach.

Komisja Europejska szacuje, że obecnie na terenie UE przebywa co najmniej 8 mln nielegalnych imigrantów, z czego ponad połowa przyjechała legalnie. W pierwszej połowie zeszłego roku zatrzymano w UE ponad 200 tys. nielegalnych imigrantów, z czego blisko 90 tys. - wydalono. (PAP)

mw/ ro/

4465 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)