Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Nalot złotych astronautów z Polski na Brukselę

0
Podziel się:

W 20. rocznicę wyborów 4 czerwca specjalny,
złoty samolot PLL LOT przywiózł w czwartek z Warszawy do Brukseli
niemal 200 złotych astronautów - uczestników projektu
artystycznego Pawła Althamera "Wspólna Sprawa".

W 20. rocznicę wyborów 4 czerwca specjalny, złoty samolot PLL LOT przywiózł w czwartek z Warszawy do Brukseli niemal 200 złotych astronautów - uczestników projektu artystycznego Pawła Althamera "Wspólna Sprawa".

Sąsiedzi artysty z warszawskiego Bródna cały dzień zwiedzali Brukselę, przyciągając wzrok złotymi kombinezonami. Pod gmachem Komisji Europejskiej powitali ich hucznie Polacy zatrudnieni w unijnych instytucjach, którzy zorganizowali w Brukseli własne, niezależne obchody rocznicy wyborów.

Narodowe Centrum Kultury (NCK) wybrało spektakularny, zrealizowany w konwencji fantastyczno-naukowej projekt Althamera dla uczczenia rocznicy ze względu na jego integracyjny charakter i kwestie społeczne, które porusza: samoorganizacji i ludzkiej inicjatywy, które mogą zmieniać świat i tworzyć lepszą przyszłość.

"To nie jest akcja jednorazowa - to proces przemiany ludzi, którzy żyją na Bródnie. Szukaliśmy projektu, który mógłby być realizowany w przestrzeni publicznej i projekt Pawła był idealny pod każdym względem, bo jego siłą są ludzie i przemiany, wybory, jakich dokonują (...). Przemiany, jakie się dokonały 20 lat temu w Polsce, miały rezonans w Europie. Za tym, że jesteśmy w Unii Europejskiej, stoi także wiara, inicjatywa i solidarność ludzi. To nasza wspólna sprawa" - powiedziała PAP wicedyrektor NCK Katarzyna Mazurkiewicz.

Krzysztof Materna, choć nie mieszka na Bródnie, także przyleciał na pokładzie złotego samolotu z niebieskim logo "Wspólna Sprawa". Przebrany w złoty kombinezon, podkreślał pozytywne przesłanie projektu i to, że sprzyja on kontaktom międzyludzkim.

"To świadectwo tego, że myślimy o przyszłości i Unii Europejskiej, że manifestujemy w sposób komunikatywny i miły. Zmieniamy nasz obraz Polaka jako Polaka-zakapiora" - powiedział. "Złoty kolor jest bardziej zauważalny niż jakikolwiek inny - a poza tym towarzyszą nam złote myśli" - dodał.

Projektem Althamera w symbolicznej stolicy UE Polska chce przypomnieć o znaczeniu wydarzeń sprzed 20 lat. Taki sam cel przyświecał Polakom, którzy skrzyknęli się, by zorganizować festyn przed siedzibą Komisji Europejskiej - była kiełbasa, ogórki kiszone, krówki i pączki. Przygotowana przez nich w KE wystawa plakatów i ulotek wyborczych z 1989 r. ma uświadomić, że przemiany demokratyczne w Europie Środkowo-Wschodniej w roku 1989 zaczęły się w Polsce.

"Chcemy świętować my, Polacy, między nami, a jednocześnie przybliżyć naszym kolegom zagranicznym tę datę, ten dzień jako wydarzenie, które miało miejsce jeszcze przed upadkiem muru berlińskiego, o czym nie wszyscy nasi koledzy pamiętają. Czasami trzeba im tę pamięć odświeżyć" - powiedziała PAP jedna z organizatorek, Dorota Lewczuk-Bianco.

Polacy pracujący w unijnych instytucjach przygotowali okolicznościowe koszulki i plakaty po francusku i angielsku. Ich wysiłki wsparły Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE i ambasada polska w Brukseli. Zaimprowizowane w ostatniej chwili spotkanie ze złotymi astronautami było huczne: "Dzień dobry w Brukseli!", "Chodźcie do nas" - wołali polscy urzędnicy, a potem odśpiewali głośno "Sto lat!".

Dla złotych astronautów udział w projekcie był okazją do zobaczenia mitycznej Brukseli, o której tyle słyszeli z mediów: poza dzielnicą europejską zwiedzili Atomium i starówkę. W południe w złoty kombinezon przebrali symbol Brukseli - Mannekena Pisa, czyli słynnego siusiającego chłopca, dodając do kolekcji jego strojów piąty kostium z Polski. Przewidziano też piknik w Parku Królewskim i finał z udziałem mieszkańców Brukseli na tętniącym życiem placu Flagey, z wypuszczeniem w tysiąca złotych balonów.

Złotego boeinga 737 pilotował "złoty" kapitan instruktor Wacław Wieczorek, jeden z najbardziej utytułowanych pilotów sportowych w Polsce, 9-ciokrotny złoty medalista. Maszyna - jak podał PLL LOT w komunikacie - przez następny rok ma latać w jego flocie, przypominając o rocznicy 1989 roku i zaangażowaniu polskiego narodowego przewoźnika w ten niezwykły projekt, jeden z najbardziej oryginalnych realizowanych przez Polskę w ramach obchodów 20. Rocznicy Odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej.

Michał Kot(PAP)

kot/ icz/ kar/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)