Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: Niemiecka europosłanka przeciw przywilejom eurokratów

0
Podziel się

W otwartym liście do europosłów i wyborców niemiecka eurodeputowana CDU
Ingeborg Graessle proponuje zniesienie części przywilejów unijnych urzędników. "Wiem, że mam 34
tys. urzędników za wrogów, ale chcę pokazać, co można zmienić" - powiedziała PAP.

bEiveElN

W otwartym liście do europosłów i wyborców niemiecka eurodeputowana CDU Ingeborg Graessle proponuje zniesienie części przywilejów unijnych urzędników. "Wiem, że mam 34 tys. urzędników za wrogów, ale chcę pokazać, co można zmienić" - powiedziała PAP.

Według Graessle obecne przywileje dla urzędników unijnych są przestarzałe - pochodzą jeszcze z lat 60. i 70., są znacznie szersze niż te obowiązujące w administracjach krajów członkowskich i zbytnio obciążają budżet UE.

Zdaniem europosłanki, dzięki jej propozycjom ukrócenia części przywilejów i zmniejszenia liczby dni wolnych od pracy można zaoszczędzić równowartość przynajmniej 5500 etatów.

bEiveElP

Graessle nalega przede wszystkim na zniesienie dodatkowych corocznych wypłat dla eurokratów i ich rodzin za podróż do domu. "UE funduje z tego tytułu każdemu funkcjonariuszowi bilet pierwszej klasy plus dodatkowe sześć dni urlopu dla urzędników z Brukseli, których podróż przekracza 2 tys. km" - przekonuje Niemka w liście zamieszczonym na swojej stronie internetowej. Argumentuje, że dzięki zniesieniu tego przywileju w samej tylko Komisji Europejskiej można by zaoszczędzić 530 etatów.

Europosłanka CDU chce też zniesienia rekompensat, jakie obecnie istnieją za dodatkowe godziny pracy dla najwyższych rangą urzędników administracji (od stopnia AD 12), mimo że zdaniem Graessle prawo unijne, a dokładnie artykuł 56 rozporządzenia o statusie urzędnika UE, nie pozwala na płacenie za nadgodziny. "To jest dobrowolny zysk jaki KE zapewnia swoim pracownikom bez żadnych podstaw prawnych" - zauważa w swoim liście Graessle.

Europosłanka krytykuje również zasadę elastyczności czasu pracy, wprowadzoną przez KE w 2007 roku. Daje ona urzędnikom prawo do dwóch kolejnych dni urlopu po czterech tygodniach pracy. W 2009 roku 46,6 proc. najwyższych stopniem pracowników UE (od AD12 do AD16) skorzystało z tego przywileju, a w 2010 już ponad 50 proc.

Młodszy rangą pracownik KE, oprócz czterech wolnych dni przysługujących średnio z tytułu corocznego powrotu do domu, otrzymał w 2011 roku nawet do 57 wolnych dni, czyli 12 tygodni urlopu. Urzędnicy wyżsi rangą mieli w tym samym roku nawet do 63 dni urlopowych, to jest 13 tygodni. "Wszystkie te wolne dni kosztują Komisję 17 milionów euro rocznie, równowartość 170-180 pełnoetatowych miejsc pracy" - wyjaśnia Graessle.

bEiveElV

Jako przestarzały europosłanka krytykuje również 16-procentowy dodatek za rozłąkę, który przysługuje każdemu urzędnikowi UE pracującemu poza swoim krajem. "To dotyczy nawet urzędników niemieckich, którzy mieszkają w Niemczech, a do pracy (w unijnych instytucjach) dojeżdżają do sąsiedniego Luksemburga" - przekonuje Graessle. "KE oczekuje natomiast od zwykłych ludzi mobilności: namawia bezrobotnych Niemców czy Polaków, by szukali pracy w innym kraju UE, ale oni nie dostają przecież takich dodatków" - powiedziała.

W rozmowie z PAP europosłanka oświadczyła, że ten dodatek za rozłąkę powinien być ograniczony i zupełnie zniesiony dla tych eurokratów, którzy na stałe mieszkają w Brukseli lub w pobliżu instytucji UE. W praktyce wielu urzędników przenosi się na stałe wraz z całymi rodzinami do Brukseli lub do Luksemburga, gdzie znajdują się najważniejsze instytucje UE i w dalszym ciągu korzystają z 16-procentowego dodatku. W przypadku rodzin z dwojgiem dzieci ten dodatek za rozłąkę jest zwiększony do 25 proc.

Na razie te radykalne propozycje europosłanka CDU przedstawiła tylko w liście opublikowanym na swojej stronie internetowej. Jednak, jak sprecyzowała w środę w rozmowie z PAP, liczy na szerszą dyskusję w momencie opublikowania przez KE propozycji zmian w rozporządzeniu o statusie urzędników UE, przewidzianej na koniec tego roku. "Chciałabym mieć wpływ na tę propozycję ze względu na trudną sytuację finansową państw członkowskich, cięcia w służbie publicznej i ogólną potrzebę unowocześnienia systemu" - mówi Graessle.

Przyznała, że w odpowiedzi na swą inicjatywę otrzymała już bardzo wiele maili z poparciem, ale wśród nich były też listy z pogróżkami. (PAP)

bEiveElW

aby/ icz/ keb/ ap/

bEiveEmq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)