Notowania

podatki
30.06.2009 17:39

UE otworzyła negocjacje z Tucją ws. podatków

Unia Europejska otworzyła we wtorek jedenasty rozdział negocjacji akcesyjnych z Turcją, poświęcony podatkom - poinformowało czeskie przewodnictwo UE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Unia Europejska otworzyła we wtorek jedenasty rozdział negocjacji akcesyjnych z Turcją, poświęcony podatkom - poinformowało czeskie przewodnictwo UE.

"Jest to znaczący krok na drodze Turcji do Unii Europejskiej" - oświadczył minister spraw zagranicznych Czech Jan Kohout na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów w Brukseli.

Jedenaście z 35 rozdziałów Unia otworzyła z Turcją w ciągu ponad trzech lat, od października 2005 roku.

Kohout powiedział, że Ankara musi dostosować do unijnych standardów swoje ustawodawstwo w sprawie VAT-u i akcyzy oraz wyeliminować "dyskryminacyjne" podatki na alkohol i importowany tytoń.

Przed kilkoma dniami unijny komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn zapowiedział, że za szwedzkiego przewodnictwa w UE, które upłynie w końcu roku, chciałby otwarcia jeszcze 12. rozdziału, poświęconego konkurencji.

Jak pisze agencja Reutera, Komisja Europejska ma nadzieję, że do końca roku zostanie poczyniony postęp w innych dziedzinach, takich jak środowisko, polityka konkurencji, zatrudnienie, kultura i polityka energetyczna.

Według tureckiego ministra ds. europejskich Egemana Bagisa cel ten jest wykonalny. "Wszystkie te rozdziały mogą zostać otwarte. Turcja jest zdeterminowana, żeby grać w tę grę na tych zasadach" - powiedział, odnosząc się - jak pisze Reuter - do tego, że Ankara nalega na pełne członkostwo w UE, a odrzuca "uprzywilejowane partnerstwo" proponowane przez Francję i Niemcy. (PAP)

cyk/ mc/

4333531, 4333890

Tagi: podatki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz