Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: PE za karaniem firm, które skorzystały z pomocy unijnej i się przeniosły

0
Podziel się:

14.3.Strasburg (PAP) - Parlament Europejski opowiedział się we
wtorek za karaniem firm, które w ciągu siedmiu lat od otrzymania
pomocy finansowej z UE przeniosły się do krajów o niższych
kosztach pracy.

14.3.Strasburg (PAP) - Parlament Europejski opowiedział się we wtorek za karaniem firm, które w ciągu siedmiu lat od otrzymania pomocy finansowej z UE przeniosły się do krajów o niższych kosztach pracy.

We wtorek posłowie przyjęli rezolucję przeciwko finansowaniu z budżetu UE firm dokonujących delokalizacji, której efektem miałyby być zwolnienia pracowników.

"Praktyki biznesowe, które nie przyczyniają się do osiągnięcia spójności ekonomicznej i pełnego zatrudnienia, a prowadzą wręcz do utraty miejsc pracy, nie powinny otrzymywać finansowego wsparcia z funduszy UE" - brzmi stanowisko PE.

Posłowie chcą, aby wydłużyć z pięciu do siedmiu lat zakaz przenoszenia firm, które otrzymały unijne fundusze strukturalne. Propozycję taką zgłosiła wcześniej Komisja Europejska, ale ostatnie słowo należeć będzie do państw członkowskich. Nowe zasady miałyby zacząć obowiązywać od 2007 roku.

Posłowie postulują w rezolucji, aby zjawisko delokalizacji kontrolowało specjalne europejskie centrum w Dublinie, które miałoby prowadzić analizy i oceny stworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy.

Z przedstawionych w PE danych wynika, że z powodu delokalizacji przedsiębiorstw w latach 1995-2001 w samej tylko Francji liczba miejsc pracy w przemyśle zmniejszyła się o 95 tys. Niemal połowa przedsiębiorstw jest przenoszona do krajów o niskich kosztach pracy, w szczególności do Chin. Część firm przenosi się także ze starych do nowych krajów członkowskich UE.

Polscy eurodeputowani podkreślali w debacie, że w rezolucji brakuje rozróżnienia na delokalizację wewnątrz UE i poza wspólnotę. Dlatego krytycznie odnosili się do treści dokumentu.

Poseł Jan Olbrycht (PO), wiceprzewodniczący komisji rozwoju regionalnego, zwrócił uwagę, że rezolucja koncentruje się wyłącznie na negatywnych skutkach delokalizacji i "dość powierzchownie" wskazuje na różne jej przyczyny, związane z wydajnością i rentownością przedsiębiorstw.

Katarzyna Rumowska, Inga Czerny (PAP)

mc/

firma
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)