Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE planuje wprowadzić "niebieską kartę", by przyciągnąć wykwalifikowanych imigrantów

0
Podziel się:

Eurodeputowani poparli w środę projekt
obejmującego całą UE pozwolenia na pracę, który pozwoli
przyciągnąć na unijny rynek wykwalifikowanych imigrantów, mogących
uzupełnić niedobory siły roboczej wynikające z niskiego przyrostu
naturalnego i starzenia się społeczeństwa.

Eurodeputowani poparli w środę projekt obejmującego całą UE pozwolenia na pracę, który pozwoli przyciągnąć na unijny rynek wykwalifikowanych imigrantów, mogących uzupełnić niedobory siły roboczej wynikające z niskiego przyrostu naturalnego i starzenia się społeczeństwa.

Propozycja wprowadzenia w UE "niebieskiej karty", wzorowanej na amerykańskiej Zielonej Karcie, 23 października zostanie przedstawiona Komisji Europejskiej. Celem projektu jest ściągnięcie do Europy z krajów Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej i Australii m.in. informatyków oraz innych wysoce wyspecjalizowanych pracowników.

Zdaniem Parlamentu Europejskiego odkąd wiadomo, że liczba ludności aktywnej zawodowo do 2050 roku obniży się w UE o jakieś 50 mln, unijny rynek pracy odczuwa konieczność sprowadzenia legalnych imigrantów. Jednak europarlament dodał, że to od krajów członkowskich będzie zależało, jaka będzie ich liczba, zależnie od potrzeb lokalnego rynku pracy.

UE z kwestią legalnej imigracji zmaga się od 1999 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze propozycje w tej sprawie. Jednak plany dotyczące tzw. pozytywnej polityki imigracyjnej, pozwalającej na łatwiejszy dostęp obywateli krajów trzecich na unijny rynek pracy, zostały odłożone po zamachach terrorystycznych na USA z 2001 roku.

Komisarz UE ds. wewnętrznych Franco Frattini w przemówieniu na forum parlamentu w Strasburgu podkreślił, że Unia potrzebuje dobrze zarządzanej legalnej imigracji, aby pozostała konkurencyjna względem krajów takich jak USA, czy Kanada.

"Pojawił się pomysł, by wprowadzić unijną +niebieską kartę+, tak by wysoce wykwalifikowani pracownicy w danym kraju mogli po pewnym czasie przeprowadzić się do innego kraju UE i mieli prawo do powrotu do swego kraju, a potem znów, jeśli tego będą chcieli, do Europy" - tłumaczył Frattini.

Powiedział także, że Komisja Europejska omówi kwestię imigracji niewykwalifikowanej siły roboczej, która stanowi większość przybyszów do UE. Dodał jednak, że Komisja nie jest jeszcze gotowa na propozycję jakiegokolwiek rozwiązania w tej sprawie. (PAP)

zab/ ap/

3941 arch. Int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)