Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Polska ponaglana ws. dyrektywy o odsyłaniu nielegalnych imigrantów

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź rzeczniczki MSWiA
#

# dochodzi wypowiedź rzeczniczki MSWiA #

29.09. Bruksela (PAP) - KE otworzyła w czwartek drugi etap procedury o łamanie unijnego prawa wobec ośmiu państw, które nie zapewniły pełnej zgodności swego prawa z unijną dyrektywą o wydalaniu nielegalnych imigrantów w poszanowaniu praw człowieka. Jest wśród nich Polska.

Pytana o tę sprawę rzeczniczka resortu spraw wewnętrznych i administracji Małgorzata Woźniak poinformowała PAP, że dyrektywa będzie implementowana do polskiego prawa przez ustawę o cudzoziemcach. Prace nad jej projektem trwają. Rzeczniczka zaznaczyła, że mają się one zakończyć do końca roku. Projekt założeń do tej ustawy został przyjęty przez rząd w połowie sierpnia tego roku.

Chodzi o dyrektywę z 2008 r., gwarantującą skuteczną i humanitarną politykę powrotów imigrantów z państw trzecich, nielegalnie przebywających w krajach UE. Jak dotąd Austria, Belgia, Cypr, Litwa, Holandia, Niemcy, Polska i Szwecja nie zgłosiły KE (mimo pierwszego upomnienia w styczniu 2011 r.) przyjęcia przepisów krajowych wdrażających tę dyrektywę.

Tymczasem państwa członkowskie miały obowiązek wdrożyć przepisy dyrektywy do 24 grudnia 2010 roku. "Fakt, że tego nie uczyniły, zagraża skutecznej i sprawiedliwej realizacji wspólnej procedury powrotów, jak również podważa unijną politykę migracyjną" - przekonuje KE. W komunikacie prasowym podkreślono, że w przypadku braku zadowalającej reakcji w terminie dwóch miesięcy KE może zgłosić sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE i wnieść o nałożenie sankcji finansowych na wymienione państwa.

Dyrektywa w sprawie powrotów imigrantów przewiduje wspólne przepisy dotyczące powrotów, wydalenia, zatrzymania i ponownego wjazdu, które uwzględniają w pełni poszanowanie praw człowieka i podstawowych wolności poszczególnych osób. "W przeszłości ustawodawstwo i praktyka państw członkowskich w dziedzinie powrotów była bardzo zróżnicowana. Dyrektywa w sprawie powrotów imigrantów wprowadza wiążące wspólne ramy prawne europejskiej polityki powrotów i gwarantuje przeprowadzanie wszystkich powrotów w humanitarny i godny sposób" - podkreśla KE.

Procedura odsyłania ma przebiegać dwuetapowo. Najpierw, po wydaniu decyzji o deportacji, rozpocznie się 30-dniowy okres, w którym imigranci będą mogli dobrowolnie wyjechać z UE. Jeśli nie skorzystają z tej możliwości, zostanie wydany nakaz deportacji. Okres przetrzymywania w areszcie może maksymalnie wynosić sześć miesięcy. W szczególnych przypadkach może być przedłużony do 18 miesięcy. Nowe przepisy gwarantują nielegalnym emigrantom zachowanie podstawowych praw, w tym prawa do opieki zdrowotnej i edukacji dla dzieci. (PAP)

icz/ jzi/ mw/ pru/ mca/ mc/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)