Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

UE: Polska pozwana za niewdrożenie dyrektywy o przejrzystości spółek publicznych

0
Podziel się:

Komisja Europejska pozwała w czwartek Polskę
do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za niewdrożenie dyrektywy z
2004 roku, która określa zakres informacji, jakie muszą ujawniać
spółki publiczne.

Komisja Europejska pozwała Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za niewdrożenie dyrektywy z 2004 roku, która określa zakres informacji, jakie muszą ujawniać spółki publiczne.

Termin na wdrożenie przepisów dyrektywy _ w sprawie harmonizacji wymogów dotyczących przejrzystości informacji o emitentach, których papiery wartościowe dopuszczane są do obrotu na rynku regulowanym _, minął 20 stycznia 2007 r. KE uważa, że mimo kilkukrotnych upomnień, Polska dotychczas tego nie zrobiła.

Celem dyrektywy zwanej _ Transparency _ jest zapewnienie inwestorom pełnej potrzebnej informacji o wynikach spółek publicznych, ich udziałowcach itd. KE uważa, że przyczynia się do to do lepszej ochrony inwestorów, zwiększa ich zaufanie i usprawnia funkcjonowanie unijnego rynku kapitałowego, zwiększając jego przejrzystość i integrację. Lepszy przepływ informacji według zharmonizowanych zasad jest bowiem zachętą do inwestowania w innych krajach UE.

Dyrektywa szczegółowo określa, jakie informacje mają się znaleźć w raportach finansowych, publikowanych przez spółki i jaka ma być częstotliwość ich publikacji przez spółki różnego rodzaju. Chodzi też o informacje bieżące na temat znaczących pakietów akcji, znaczących udziałów w ogólnej liczbie głosów, zmian praw związanych z rozmaitymi kategoriami akcji, miejsca, czasu i porządku obrad walnych zgromadzeń itd.

Przykładowo: roczne sprawozdanie finansowe ma być publikowane najpóźniej cztery miesiące po zakończeniu roku finansowego i publicznie dostępne przez okres pięciu lat; dyrektywa wymaga też publikowania informacji, gdy dany inwestor przekracza kolejne progi głosów posiadanych z akcji - także gdy na te głosy składa się wielu inwestorów działających w porozumieniu (progi wynoszą od 5 do 75 proc.).

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)