Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Polska, Szwecja i kraje bałtyckie proponują zaproszenie Saakaszwilego na szczyt

0
Podziel się:

Polska, Szwecja oraz trzy kraje bałtyckie
proponują zaproszenie na nadzwyczajny szczyt UE prezydenta Gruzji
Micheila Saakaszwilego - dowiedziała się PAP we wtorek z dwóch
nieoficjalnych źródeł dyplomatycznych.

Polska, Szwecja oraz trzy kraje bałtyckie proponują zaproszenie na nadzwyczajny szczyt UE prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego - dowiedziała się PAP we wtorek z dwóch nieoficjalnych źródeł dyplomatycznych.

Ponadto, jak ujawniły PAP źródła francuskiego przewodnictwa, Czechy zaproponowały zorganizowanie międzynarodowej konferencji donatorów dla Gruzji.

Jak dotąd nie było jeszcze oficjalnej odpowiedzi ze strony francuskiego przewodnictwa i pozostałych partnerów na propozycję zaproszenia gruzińskiego prezydenta na szczyt. Propozycja zostanie skonsultowana na czwartkowym posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE, które ma przygotować poniedziałkowy szczyt. "Pomysł nie wzbudza wielkiego entuzjazmu" - powiedziały źródła PAP.

We wtorek w Brukseli odbyło się posiedzenie unijnego Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa działającego przy Radzie UE. Potwierdzono na nim wyjazd w piątek do Tbilisi siedmiu dodatkowych ekspertów unijnych, którzy przez trzy miesiące mają wesprzeć działające tam przedstawicielstwo UE. Nie ma wśród nich Polaka, ale jak poinformowano PAP, niewykluczone, że w niedługim czasie zapadnie decyzja o wysłaniu dodatkowych osób.

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się zwołany przez prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego na wniosek wielu krajów członkowskich nadzwyczajny szczyt przywódców państw i szefów rządów "27". Tematem będzie "przyszłość relacji UE z Rosją" i "pomoc dla Gruzji", w tym opracowanie międzynarodowego mechanizmu, opartego na OBWE, umożliwiającego wysłanie do Gruzji międzynarodowych obserwatorów z udziałem UE.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)