Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE popiera inicjatywę Ligi Arabskiej w sprawie sił pokojowych w Syrii

0
Podziel się

UE poinformowała w poniedziałek, że popiera
inicjatywę Ligi Arabskiej wysłania do Syrii wspólnych oenzetowsko-arabskich sił pokojowych. Szef
brytyjskiej dyplomacji William Hague uważa, że w skład tych sił nie powinni wejść żołnierze państw
zachodnich.

bCYLChvV

UE poinformowała w poniedziałek, że popiera inicjatywę Ligi Arabskiej wysłania do Syrii wspólnych oenzetowsko-arabskich sił pokojowych. Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague uważa, że w skład tych sił nie powinni wejść żołnierze państw zachodnich.

"Popieramy każdą inicjatywę" mającą na celu położenie kresu krwawym represjom, "w tym silniejszą obecność arabską na tym terenie we współpracy z ONZ, aby doprowadzić do rozejmu i końca przemocy" - powiedział rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Michael Mann.

"Jesteśmy w stałym kontakcie z sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej i ONZ, aby przedyskutować w jaki sposób można szybko doprowadzić do powstania tych sił" - dodał.

Mann podkreślił, że podjęte w niedzielę decyzje Ligi Arabskiej są "odważne" i wyraził zadowolenie z "wyraźnego zaangażowania i +przywództwa+, które obejmuje Liga Arabska w celu rozwiązania kryzysu w Syrii".

bCYLChvX

UE chce odegrać "bardzo aktywną rolę" w ramach grupy "Przyjaciół Syrii", aby "zbudować międzynarodowy konsensus w sprawie Syrii i opracować pilne propozycje w celu położenia kresu masakrom, zmniejszenia cierpień narodu syryjskiego i poszukiwania pokojowego rozwiązania kryzysu" - sprecyzował Mann.

Według brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Williama Hague'a żaden z żołnierzy sił pokojowych nie powinien pochodzić z zachodniego kraju.

"Nie widzę perspektyw dla Syrii, gdyby miały się tam znaleźć zachodnie wojska, nawet jeśli byłyby to siły pokojowe. Sądzę, że powinny one pochodzić z innych państw, niż kraje zachodnie" - powiedział dziennikarzom Hague w czasie wizyty w Kapsztadzie.

Obradująca w Kairze Liga Arabska przyjęła w niedzielę rezolucję postulującą wysłanie do Syrii wspólnych oenzetowsko-arabskich sił pokojowych i popierającą syryjską opozycję. Damaszek niemal natychmiast odrzucił tę rezolucję. (PAP)

bCYLChwd

jo/ ap/

10782099 10782208 10782378

bCYLChwy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)