Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Porozumienie krajów ws. kontroli nad funduszami spekulacyjnymi

0
Podziel się:

Ministrowie finansów krajów UE zgodzili się we wtorek na regulację
funduszy spekulacyjnych typu hedge funds, pokonując zastrzeżenia Wielkiej Brytanii, pilnującej
interesów londyńskiego City. To element unijnej ofensywy regulacyjnej w odpowiedzi na kryzys
finansowy.

Ministrowie finansów krajów UE zgodzili się we wtorek na regulację funduszy spekulacyjnych typu hedge funds, pokonując zastrzeżenia Wielkiej Brytanii, pilnującej interesów londyńskiego City. To element unijnej ofensywy regulacyjnej w odpowiedzi na kryzys finansowy.

"Mamy jednomyślne porozumienie" - cieszył się w imieniu belgijskiej prezydencji w UE minister finansów Belgii Didier Reynders. Dzięki zawartemu w Luksemburgu kompromisowi możliwe będzie wznowienie negocjacji z Parlamentem Europejskim, który ma równe z krajami UE prawo stanowienia przepisów w tej dziedzinie. Ostateczne przyjęcie dyrektywy w kształcie uzgodnionym z eurodeputowanymi zaplanowano na listopad.

Sprawa była długo przedmiotem sporu europejskich partnerów z Brytyjczykami, którzy chcą chronić potencjał i atrakcyjność City jako centrum światowych finansów, przynoszącego wpływy do brytyjskiego budżetu. Zarządzanych jest stamtąd 70 proc. tych funduszy w Europie. Dla KE, popieranej przez niemal wszystkie kraje członkowskie, dyrektywa dotycząca firm zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (ZAFI) jest kluczowym elementem unijnej architektury nadzorczej, stanowiącej odpowiedź na kryzys finansowy.

Zakłada ona więcej przejrzystości i uregulowanie działania funduszy hedgingowych, venture capital i private equity, nieruchomościowych czy towarowych. Są to w większości fundusze zamknięte, przeznaczone dla wąskiego grona inwestorów instytucjonalnych. Dotychczas nie podlegały regulacji, w przeciwieństwie do funduszy otwartych (tzw. UCITS).

Dyrektywa przewiduje kontrolę przepływów finansowych funduszy alternatywnych i ich inwestycji, upublicznienie szeregu informacji oraz poddanie kontroli unijnego organu nadzoru finansowego - jednej z czterech instytucji, które zaczną działać od stycznia przyszłego roku. W zamian dyrektywa wprowadza paszport, o który walczą inwestorzy i zarządzający funduszami. To system, dzięki któremu spełnienie wymogów regulacyjnych w jednym kraju UE da prawo prowadzenia działalności w pozostałych krajach. Analogiczna zasada jednolitego paszportu europejskiego funkcjonuje dla banków, firm ubezpieczeniowych i funduszy inwestycyjnych otwartych.

Ostatnią kwestią sporną było dopuszczenie do oferowania w UE produktów zagranicznych funduszy (zarządzanych w praktyce z City) i kontrola nad nimi. Projekt przyjęty przez ministrów przewiduje przyznanie unijnego paszportu także takim funduszom. Unijny komisarz ds. usług finansowych Michel Barnier tłumaczył, że dzięki temu nie będzie w UE żadnej dyskryminacji, a paszport będzie przyznawany "na solidnych podstawach, z zapewnieniem wszelkich gwarancji odpowiedniego zarządzania ryzykiem".

Szacuje się, że ZAFI zarządzają obecnie aktywami o wartości ok. dwóch bilionów dolarów, choć według niektórych danych wartość ta spadła na skutek kryzysu finansowego do 1,2-1,3 bln dol.

UE zobowiązała się do regulacji funduszy spekulacyjnych w ramach prac G20.

Michał Kot (PAP)

kot/ mc/

fundusze
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)