Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Porozumienie rządów z PE ws. wieloletniego budżetu

0
Podziel się:

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i rządów państw UE uzgodnili w środę
wieczorem w Brukseli kompromis w sprawie nowego budżetu Unii na lata 2014-2020 - poinformował
dziennikarzy wicepremier Irlandii Eamon Gilmore.

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i rządów państw UE uzgodnili w środę wieczorem w Brukseli kompromis w sprawie nowego budżetu Unii na lata 2014-2020 - poinformował dziennikarzy wicepremier Irlandii Eamon Gilmore.

"Uzgodniliśmy pakiet, który przedstawimy całemu Parlamentowi Europejskiemu oraz ministrom ds. europejskich państw UE" - powiedział Gilmore, który w negocjacjach budżetowych reprezentował rządy.

"To bardzo dobry dzień dla Europy - dodał. - To propozycja dla UE, która może zostać wykorzystana na wspieranie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia".

Kompromis wymaga jeszcze zatwierdzenia na sesji plenarnej PE, co możliwe jest na początku lipca, oraz przez Radę UE (czyli przedstawicieli rządów).

Gilmore poinformował, że porozumienie uwzględnia wszystkie kluczowe postulaty PE w sprawie wieloletniej perspektywy finansowej. Chodzi o elastyczność budżetu, czyli możliwość przesuwania niewykorzystanych środków z roku na rok i pomiędzy działami budżetowymi, obowiązkowy przegląd budżetu w 2016 r., rozpoczęcie prac nad stworzeniem systemu dochodów własnych UE oraz nowelizację rocznego budżetu na 2013 r. o dodatkowe 11, 2 mld euro.

Według Gilmore'a uzgodniono, że w 2016 r. Komisja Europejska będzie musiała dokonać przeglądu wieloletniej perspektywy finansowej UE i biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną, może zaproponować zmiany. "Mamy nadzieję, że wówczas sytuacja gospodarcza będzie dużo lepsza, niż obecnie" - powiedział irlandzki wicepremier.

Z jego wypowiedzi wynika, że rządy zrezygnowały też z zastrzeżenia dotyczącego elastyczności budżetu. Początkowo kraje zgadzały się na elastyczność pod warunkiem, że roczna kwota płatności nie będzie mogła wzrosnąć o więcej niż 4 mld euro wskutek przesunięcia niewykorzystanych środków z poprzednich lat. "Znaleźliśmy inne rozwiązania tej kwestii" - powiedział Gilmore, nie podając jednak szczegółów.

Uzgodniona przez kraje UE wieloletnia perspektywa finansowa na okres 2014-2020 przewiduje wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach na siedem lat. Zgodnie z ustaleniami przywódców państw unijnych Polska na lata 2014-2020 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. To dałoby jej pozycję największego beneficjenta unijnych funduszy.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)