Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: Porozumienie ws. limitu emisji CO2 z samochodów

0
Podziel się

W piątek ambasadorzy krajów UE zatwierdzili porozumienie z Parlamentem
Europejskim ws. nowego limitu emisji CO2 z samochodów osobowych. Porozumienie zostało osiągnięte po
wolcie Niemiec, które zmieniły zdanie ws. wcześniejszych ustaleń z PE.

bEqDhVxN

W piątek ambasadorzy krajów UE zatwierdzili porozumienie z Parlamentem Europejskim ws. nowego limitu emisji CO2 z samochodów osobowych. Porozumienie zostało osiągnięte po wolcie Niemiec, które zmieniły zdanie ws. wcześniejszych ustaleń z PE.

Zgodnie z porozumieniem, od 2020 r. 95 proc. nowych samochodów będzie musiało spełniać limit emisji na poziomie 95 gramów CO2 na kilometr, a od 2021 r. to ograniczenie miałoby obowiązywać wszystkie nowe samochody przeznaczone na sprzedaż.

Czerwcowe porozumienie z PE przewidywało, że od 2020 r. 100 proc. nowych samochodów osobowych spełni cel emisji 95 gramów CO2 na kilometr. Później Niemcy cofnęły to porozumienie, domagając się czteroletniego okresu przejściowego we wdrażaniu limitu.

bEqDhVxP

Nowym limitom CO2 przeciwstawiał się niemiecki sektor motoryzacyjny; chodziło zwłaszcza o ciężkie samochody BMW i Mercedesa.

Ponadto obecne porozumienie przewiduje przedłużenie do 2022 r. tzw. superkredytów, które pozwalają, by samochody elektryczne w większym stopniu zmniejszały średnią emisję całej floty.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ je/

bEqDhVyq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)