Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Propozycje ograniczeń emisji CO2 w transporcie lotniczym

0
Podziel się:

W ramach walki z ociepleniem klimatu
Komisja Europejska zaproponowała w środę, by linie lotnicze były
od 2011 roku objęte rygorystycznym unijnym systemem handlu kwotami
dwutlenku węgla, co ma ograniczyć emisję szkodliwych gazów.

W ramach walki z ociepleniem klimatu Komisja Europejska zaproponowała w środę, by linie lotnicze były od 2011 roku objęte rygorystycznym unijnym systemem handlu kwotami dwutlenku węgla, co ma ograniczyć emisję szkodliwych gazów.

Propozycja dyrektywy w tej sprawie - jeśli zyska aprobatę rządów i Parlamentu Europejskiego - przewiduje wyznaczenie kwot emisyjnych dla operatorów lotniczych - od 2011 dla lotów w obrębie UE i - od 2012 roku dla lotów z i do Unii. Propozycja dotyczy jedynie lotów cywilnych.

Kwoty miałyby być przyznane każdemu operatorowi lotniczemu na podstawie dotychczasowej aktywności, a co za tym idzie emisji CO2 w latach 2004-2006.

Zgodnie z propozycją linie lotnicze zostałyby włączone do istniejącego od 2005 roku unijnego systemu handlu prawami do emisji, obejmującego wiele sektorów unijnego przemysłu. Linie lotnicze mogłyby sprzedawać innym firmom niewykorzystane nadwyżki bądź kupować w przypadku przekroczenia wyznaczonego wcześniej limitu. Komisja Europejska zapewnia, że nie odbije się to na cenach biletów, a jeśli tak, to na pewno w nieporównywalnie mniejszym stopniu niz podwyżki paliwa.

"To ważne, by także lotnictwo wniosło wkład w nasze starania o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych" - powiedział komisarz ds. ochrony środowiska Stawros Dimas. Zapewnił, że KE będzie starała się przekonać partnerów międzynarodowych do przyjęcia podobnych rozwiązań na skalę światową.

Zgodnie z danymi KE, emisje gazów CO2 pochodzących z transportu lotniczego stanowią dziś zaledwie 3 proc. wszystkich emisji CO2, ale stale rosną - o 87 proc. od 1990 roku. (PAP)

icz/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)