Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE: Protest Greenpeace'u przed gmachem obrad ministrów finansów

0
Podziel się

Około 340 działaczy
organizacji ekologicznej Greenpeace zablokowało we wtorek wejścia
do gmachu Rady Ministrów UE w Brukseli, gdzie obradują unijni
ministrowie finansów i spraw wewnętrznych.

bEjagPTp

Około 340 działaczy organizacji ekologicznej Greenpeace zablokowało we wtorek wejścia do gmachu Rady Ministrów UE w Brukseli, gdzie obradują unijni ministrowie finansów i spraw wewnętrznych.

Według agencji AFP, zatrzymano około 20 działaczy.

Ubrani na żółto działacze z ponad 20 państw UE całkowicie zablokowali wejścia do budynku. Niektórzy przypięli się kajdankami do stojaków na rowery. Część protestujących policja ewakuowała i co najmniej dwa wejścia odblokowano.

bEjagPTr

Powodem protestu jest - według organizacji - brak "jasnego" kompromisu w sprawie finansowania przez UE wysiłków zmierzających do dostosowania się do zmian klimatycznych w państwach rozwijających się. "Domagamy się konkretnego wsparcia finansowego dla krajów rozwijających się" - oświadczył rzecznik Greenpeace'u Joris den Blanken.

"Europejscy ministrowie finansów przeznaczają z publicznych pieniędzy setki miliardów euro na ratowanie banków i ich szefostwa, ale wciąż nie dają ani grosza na finansowe wsparcie naszych działań w związku z kryzysem klimatycznym. Gdyby nasza planeta była bankiem, już dawno uratowaliby ją przed upadłością" - oświadczył przedstawiciel Greenpeace'u Fawaz Al Bitar w komunikacie.

Greenpeace szacuje, że państwa uprzemysłowione powinny przeznaczać 110 mld euro rocznie dla najbiedniejszych krajów, "by powstrzymać zjawiska, za które same są odpowiedzialne". Z tej sumy UE powinna wyasygnować przynajmniej 35 mld euro - uważa organizacja. (PAP)

mw/ ap/

bEjagPTx

2809 2442 2968

bEjagPTS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)