Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Przerwa w obradach szczytu; wkrótce projekt kompromisu

0
Podziel się:

Przywódcy państw UE przerwali w piątek po północy obrady na szczycie,
poświęconym nowemu budżetowi Unii 2014-2020. Wkrótce przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van
Rompuy ma przedstawić nowy projekt porozumienia.

Przywódcy państw UE przerwali w piątek po północy obrady na szczycie, poświęconym nowemu budżetowi Unii 2014-2020. Wkrótce przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma przedstawić nowy projekt porozumienia.

Według biura Van Rompuya przerwa w obradach szczytu potrwa do ok. 1.30. "Za godzinę powinniśmy poznać nową propozycję i ocenimy, co dokładnie oznaczają liczby" - powiedział przed północą dziennikarzom w Brukseli kanclerz Austrii Werner Faymann.

Dodał, że jest optymistą, iż kompromis budżetowy jest możliwy. Według Faymanna w trakcie dyskusji na szczycie niektórzy "wyrażali wątpliwości" w sprawie poziomu środków na politykę spójności. Polscy dyplomaci informowali wcześniej, że Van Rompuy "nie widzi przestrzeni na cięcia w polityce spójności i rolnej". Polska jest największym odbiorcą funduszy spójnościowych, dlatego zależy jej na uchronieniu tej części budżetu UE przed oszczędnościami.

Austriacki kanclerz powiedział też, że rządy państw UE byłyby gotowe wyjść naprzeciw niektórym żądaniom Parlamentu Europejskiego, który domaga się m.in. elastyczności w budżecie, czyli możliwości przesuwania niewykorzystanych środków z jednego roku, na następny, oraz między poszczególnymi działami budżetu.

Zgoda PE będzie konieczna dla uchwalenia wieloletnich ram finansowych Unii, ale szef europarlamentu Martin Schulz ostrzegał w Brukseli, że PE nie zaakceptuje budżetu, który będzie zbyt oszczędny i deficytowy.

Szczyt budżetowy UE rozpoczął się w czwartek wieczorem z ponad 5-godzinnym opóźnieniem, bo stanowiska państw członkowskich okazały się zbyt zróżnicowane. Znacznego okrojenia budżetu domaga się szczególnie Wielka Brytania. Jak poinformował Martin Schulz po spotkaniu z szefami państw i rządów UE, wygląda na to, że uzgodnią oni siedmioletni budżet ze zobowiązaniami na poziomie ok. 960 mld euro, a płatnościami - w wysokości 910-913 mld euro. (PAP)

awi/ kot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)