Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE: Rozpoczęło się "konklawe" ws. traktatu

0
Podziel się:

W Luksemburgu rozpoczęło się w niedzielę
"konklawe" unijnych ministrów spraw zagranicznych "27"
przygotowujące czwartkowo-piątkowy szczyt UE na temat nowego
traktatu. W spotkaniu uczestniczy szefowa polskiej dyplomacji Anna
Fotyga.

bETeaNlx

*W Luksemburgu rozpoczęło się w niedzielę "konklawe" unijnych ministrów spraw zagranicznych "27" przygotowujące czwartkowo-piątkowy szczyt UE na temat nowego traktatu. W spotkaniu uczestniczy szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga. *

"Konklawe" będzie pierwszą okazją do wymiany zdań na temat projektu mandatu negocjacyjnego w sprawie nowego traktatu, zarysowanego w przesłanym w czwartek do stolic "27" niemieckim raporcie.

Nie znalazł się w nim postulat zmiany systemu głosowania w Radzie UE, o co zabiega Polska. Minister Fotyga będzie domagała się wyjaśnień, dlaczego w dokumencie nawet nie odnotowano, że Polska zgłasza postulat otwarcia dyskusji na temat systemu głosowania w Radzie - dowiedziała się PAP ze źródeł polskich, które towarzyszą minister w spotkaniu.

bETeaNlz

Przed konklawe minister Fotyga spotkała się z ministrami państw Grupy Wyszehradzkiej i krajów bałtyckich. Dyskusja dotyczyła również traktatu UE.

Zarówno polskie, jak i niemieckie źródła nie spodziewają się po "konklawe" przełomu. "Myślę, że na szczycie zapadanie decyzja albo o otwartym mandacie w sprawie systemu głosowania w Radzie, albo (przejdzie) punkt, że dyskusje w sprawie głosowanie będą prowadzone w takim a takim kierunku" - przewidywał w rozmowie z PAP europoseł Konrad Szymański (PiS).

W "konklawe" uczestniczy też w imieniu Komisji Europejskiej komisarz ds. stosunków z instytucjami i komunikacji Margot Walstroem. "Komisja oczekuje, że jakąkolwiek formę rewizji (traktatu) przyjmiemy, nie zostanie naruszona część (z eurokontytucji) dotycząca instytucji, bo stanowi ona cały pakiet" - powiedział PAP rzecznik Walstroem, Mikołaj Dowgielewicz.

System głosowania w Radzie UE jest zapisany w eurokonstytucji w pierwszej części, dotyczącej właśnie instytucji.

bETeaNlF

W przesłanym w czwartek do krajów członkowskich dokumencie, zakreślającym ramy mandatu na przyszłe negocjacje, jaki na szczycie mają przyjąć unijni przywódcy, nie ma ani słowa o zmianach w kwestionowanym przez Polskę systemie podejmowania decyzji.

Polskie władze trwają na stanowisku, że Polska nie zaakceptuje nowego traktatu, jeśli nie zostanie zmieniony system podejmowania decyzji w Radzie (ministrów) UE. Warszawa proponuje, by przyjęty w eurokonstytucji system podwójnej większości państw i obywateli zastąpić tzw. systemem pierwiastkowym, który wzmacnia małe i średnie kraje, a osłabia największe - jak Niemcy.

Inga Czerny(PAP)

kar/

bETeaNma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)