Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Ryzyko opóźnienia rozszerzenia strefy Schengen o kilka tygodni

0
Podziel się:

Polska jest zaniepokojona ryzykiem
opóźnienia wejścia nowych krajów UE do strefy Schengen, do czego
może doprowadzić realizacja zapowiedzi Austrii - przyznał we
wtorek w Luksemburgu szef MSWiA Janusz Kaczmarek.

Polska jest zaniepokojona ryzykiem opóźnienia wejścia nowych krajów UE do strefy Schengen, do czego może doprowadzić realizacja zapowiedzi Austrii - przyznał we wtorek w Luksemburgu szef MSWiA Janusz Kaczmarek.

Austriaccy dyplomaci nieformalnie zaproponowali, by wejście każdego z 9 nowych krajów do strefy Schengen stało się możliwe dopiero po podpisaniu bilateralnych umów z rządem w Wiedniu. To zagraża ustalonemu w grudniu 2006 roku kalendarzowi, który przewiduje zniesienie kontroli na lądowych i morskich przejściach granicznych 31 grudnia 2007. Kontrole graniczne na lotniskach w nowych krajach UE dla obywateli podróżujących w obrębie strefy Schengen miałyby zniknąć najpóźniej do 29 marca 2008 roku.

"Pojawiła się propozycja austriacka. Ale my jesteśmy gotowi, w każdym aspekcie: politycznym, informatycznym i infrastrukturalnym, by terminy zostały dochowane. Mówimy w tej sprawie jednym głosem" - zdeklarował minister Kaczmarek.

"Nie widzimy potrzeby zmiany terminów, tego, co zostało wcześniej przyjęte i ustalone" - dodał. Jego zdaniem prace we wszystkich krajach: Polsce, Słowacji, Malcie, Czechach, Węgrzech, Słowenii, Litwie, Łotwie i Estonii postępują zgodnie z harmonogramem. "Opóźnień w tej chwili nie ma" - podkreślił.

Nieoficjalnie dyplomaci przyznają, że propozycja austriacka może prowadzić do poważnych zakłóceń kalendarza rozszerzenia strefy Schengen i lawiny podobnych żądań ze strony innych starych krajów UE. Z drugiej strony - w UE opór wobec takich pomysłów jest na tyle duży, że Austriacy nie skorzystali z okazji, by formalnie przedstawić swoją propozycję na wtorkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu.

Ostateczną, polityczną decyzję o zniesieniu granic mają podjąć jesienią ministrowie spraw wewnętrznych państw UE, po upewnieniu się, że granice w nowych krajach są odpowiednio zabezpieczone i sprawnie działa System Informacji Schengen, który umożliwi wymianę informacji pomiędzy organami ścigania i jest niezbędnym warunkiem zniesienia granic w obrębie strefy.

Portugalii, która w drugim półroczu tego roku obejmie przewodnictwo w UE, bardzo zależy na sukcesie i rozszerzeniu strefy Schengen zgodnie z kalendarzem. Dlatego przekazała nowym krajom członkowskim specjalne pakiety umożliwiające wdrożenie niezbędnego oprogramowania Systemu Informacyjnego Schengen (tzw. SISone4ALL).

Michał Kot (PAP)

kot/ mc/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)