Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Sąd kwestionuje uznanie kurdyjskich rebeliantów za terrorystów

0
Podziel się:

Unijny sąd w Luksemburgu unieważnił w
czwartek decyzję Unii Europejskiej z 2002 roku o wpisaniu
zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) na
unijną listę organizacji terrorystycznych.

Unijny sąd w Luksemburgu unieważnił w czwartek decyzję Unii Europejskiej z 2002 roku o wpisaniu zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) na unijną listę organizacji terrorystycznych.

Nie oznacza to jednak, że kurdyjscy zbrojni rebelianci zostaną wykreśleni z listy, ustanowionej w 2002 roku, po zamachach 11 września 2001 roku w USA.

Sędziowie wskazali, że podejmując decyzję Rada UE nie przedstawiła wystarczającego uzasadnienia wciągnięcia PKK na listę osób i organizacji wspierających terroryzm, których aktywa w UE są zamrożone.

Od 2002 roku lista była wielokrotnie aktualizowana, przy czym w grudniu 2007 roku Rada UE przedstawiła nowe, bardziej szczegółowe uzasadnienie wpisania PKK na listę. Zdaniem przedstawicieli Rady oznacza to, że mimo błędów formalnych w 2002 roku PKK pozostanie na liście i nadal będzie uznawana przez UE za organizację terrorystyczną.

Zdaniem reprezentującej rządy państw członkowskich Rady UE nie ma żadnych przeszkód, by PKK figurowała na liście razem z 47 innymi organizacjami, w tym np. palestyńskim Hamasem i czołową irańską organizacją opozycyjną - Mudżahedinami Narodu Irańskiego (OMNI).

Wpisanie OMNI na listę unijny Sąd Pierwszej Instancji także zakwestionował - w grudniu 2006 roku.

Unijna lista została wprowadzona w ramach realizacji rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2001 roku, wzywającej wszystkie państwa do walki z terroryzmem i źródłami jego finansowania, w szczególności poprzez zamrożenie funduszy osób i podmiotów, które dokonują lub usiłują dokonać aktów terrorystycznych. O tym, jakie to mają być organizacje albo osoby, kraje miały decydować samodzielnie. W UE decyzje podejmuje Rada UE.

Kurdowie, stanowiący większość na południowym wschodzie Turcji, od 1984 roku walczą przeciwko władzom w Ankarze o autonomię. Według Turcji w irackim Kurdystanie schronienie znalazły ponad 2 tysiące bojowników PKK; są tam oni tolerowani przez lokalną iracką administrację kurdyjską. Ich pozycje regularnie atakuje turecka armia. Turcja obarcza PKK odpowiedzialnością za śmierć co najmniej 40 tys. ludzi.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)