Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Solana i Martynau: nowy etap w stosunkach UE-Białoruś

0
Podziel się:

Szef białoruskiego MSZ Siarhiej Martynau,
który w poniedziałek został po raz pierwszy przyjęty na forum UE,
powiedział, że Białoruś liczy na pogłębienie współpracy z Unią.
Dla Javiera Solany to spotkanie to "bardzo ważny początek".

Szef białoruskiego MSZ Siarhiej Martynau, który w poniedziałek został po raz pierwszy przyjęty na forum UE, powiedział, że Białoruś liczy na pogłębienie współpracy z Unią. Dla Javiera Solany to spotkanie to "bardzo ważny początek".

"Było to spotkanie ważne samo w sobie" - powiedział po spotkaniu z Martynauem koordynator unijnej dyplomacji Javier Solana, ciesząc się ze "wznowienia kontaktów politycznych UE-Mińsk na najwyższym szczeblu".

"Rząd Białorusi wiele zainwestował w ten dzień. Doceniamy decyzję podjętą dzisiaj przez UE (o zawieszeniu części sankcji wobec Białorusi) i oczekujemy, że będzie ona rozszerzona i pogłębiona, w miarę naszej współpracy i polepszania naszych stosunków" - powiedział Martynau dziennikarzom po spotkaniu z Solaną.

Było to pierwsze oficjalne spotkanie UE-Białoruś od czasu nałożenia sankcji na przedstawicieli białoruskiego reżimu w 2004 roku; sankcje te rozszerzono w 2006 roku, po wyborach prezydenckich.

W ciągu najbliższych tygodni do Mińska uda się unijna misja, by - jak wyjaśnił Solana - kontynuować współpracę na poziomie technicznym.

"To są stosunki w interesie obu stron: od gospodarki, po walkę z przemytem, nielegalną imigracją, tranzyt i ochronę środowiska" - przekonywał Martynau.

Nie wspomniał o reformach w dziedzinie praw człowieka czy wolności mediów, czego Unia domaga się od reżimu, by utrzymać decyzje o zawieszeniu sankcji wizowych.

Uznając pewien postęp w procesie wyborczym na Białorusi, ministrowie spraw zagranicznych UE zdecydowali w poniedziałek o zawieszeniu na pół roku sankcji wizowych wobec większości przedstawicieli reżimu. Zgodnie z decyzją zawieszenie sankcji wizowych obejmuje też samego prezydenta Alaksandra Łukaszenkę. W mocy utrzymano jednak inne sankcje, w tym zamrożenie aktywów przedstawicieli białoruskich władz.

Zawieszenie sankcji potrwa pół roku. Po tym czasie UE dokona przeglądu swej decyzji i jej skutków. Wówczas ponownie zdecyduje, czy utrzymuje decyzję, czy też przywraca restrykcje. Podobną procedurę zastosowano wobec Kuby i Uzbekistanu.

Inga Czerny i Michał Kot

icz/ kot/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)