Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Szefowie dyplomacji będą rozmawiać o sytuacji na Bliskim Wschodzie

0
Podziel się:

Sytuacja na Bliskim Wschodzie, a także
rozmowy o ambicjach nuklearnych Iranu i rezultaty spotkania G-8 w
Petersburgu zdominują poniedziałkowe spotkanie szefów dyplomacji
krajów Unii Europejskiej w Brukseli.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie, a także rozmowy o ambicjach nuklearnych Iranu i rezultaty spotkania G-8 w Petersburgu zdominują poniedziałkowe spotkanie szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej w Brukseli.

Dla Serbii spotkanie będzie okazją do zaprezentowania "planu działań", które mają doprowadzić do schwytania poszukiwanego za zbrodnie wojenne generała Ratko Mladicia. Plan przywiezie serbski premier Vojislav Kosztunica.

Władze w Belgradzie chcą przekonać Unię Europejską o swojej dobrej woli współpracy z oenzetowskim trybunałem ds. zbrodni w byłej Jugosławii w Hadze. Brak tej współpracy był powodem zawieszenia w maju trwających od października rozmów stowarzyszeniowych między ówczesną Serbią i Czarnogórą a UE.

Unia powtarza, że "pełna współpraca", która doprowadzi do schwytania Ratko Mladicia, jest nieodzownym warunkiem wznowienia rozmów. Komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn powtórzył w mijającym tygodniu, że oczekuje od Belgradu postawy, "która przyniesie konkretne rezultaty".

Komisja Europejska nie przesądza, czy przedstawienie samego "planu działania" przekona UE do wznowienia rozmów, czy też nastąpi to dopiero po schwytaniu Ratko Mladicia, dowódcy Serbów bośniackich z czasów wojny w Bośni w latach 1992-1995.

Dla unijnych szefów dyplomacji, podobnie jak dla Komisji Europejskiej i wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej Javiera Solany, istotna jest opinia prokurator haskiego trybunału Carli Del Ponte. Regularnie oskarża ona władze w Belgradzie o bezczynność; we wtorek powiedziała, że mogłyby one schwytać Mladicia "jeszcze tego popołudnia", gdyby tylko chciały.

Dla ministrów spraw zagranicznych krajów UE spotkanie będzie okazją, by porozmawiać o rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie Izrael kontynuuje ofensywę przeciwko Libanowi, a liczba ofiar cywilnych stale rośnie.

Na razie UE ograniczyła się do skrytykowania "nieproporcjonalnego" użycia siły i do ponawiania apeli o powstrzymanie eskalacji przemocy. Oczekuje się, że ministrowie UE zajmą stanowisko w obliczu rozwoju sytuacji; kwestią otwartą pozostaje, czy w komunikacie będzie mowa o "potępieniu" Izraela.

Javier Solana przedstawi z kolei ministrom stan rozmów z Iranem na temat jego ambicji nuklearnych. Unia Europejska wystąpiła z pakietem propozycji, które mają uniemożliwić władzom w Teheranie prace nad militarnym wykorzystaniem energii jądrowej. Na razie rezultaty rozmów na ten temat Bruksela określa jako "co najmniej rozczarowujące".

Poniedziałkowe spotkanie umożliwi też ministrom wymianę uwag na temat rezultatów szczytu przywódców siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji w Petersburgu. UE uzyskała na nim od Rosji deklarację dążenia do liberalizacji dostępu do rosyjskiego rynku energetycznego. Jednak Rosja wciąż nie zdecydowała się na ratyfikowanie Europejskiej Karty Energetycznej, która taką liberalizację przewiduje.

W spotkaniu weźmie udział minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.

Michał Kot (PAP)

kot/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)