Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE szuka kontaktów z opozycją w Libii, obiecuje pomoc humanitarną

0
Podziel się

UE jest w trakcie nawiązywania kontaktów z tymczasowymi władzami libijskimi
utworzonymi przez przeciwników reżimu - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Catherine Ashton. KE
obiecuje zwiększenie pomocy humanitarnej dla Libii ponad już przyznane 3 mln euro.

bEhPUlkR

UE jest w trakcie nawiązywania kontaktów z tymczasowymi władzami libijskimi utworzonymi przez przeciwników reżimu - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Catherine Ashton. KE obiecuje zwiększenie pomocy humanitarnej dla Libii ponad już przyznane 3 mln euro.

"Jesteśmy w trakcie nawiązywania kontaktów" - powiedziała Maja Kocijanczicz, rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, pytana o powołaną w niedzielę przez przeciwników pułkownika Muammara Kadafiego Narodową Radę Libijską, reprezentującą miasta przejęte przez rewolucjonistów.

Jak dodała Kocijanczicz, te działania pokazują wolę unijnej dyplomacji, by współpracować z libijską opozycją. UE w poniedziałek uzgodniła wprowadzenie swoich sankcji wobec władz w Trypolisie: zakaz wjazdu do UE przedstawicieli reżimu Kadafiego, zamrożenie ich aktywów w UE, a także embargo na broń oraz inny sprzęt, który może służyć do rozpędzania demonstrantów.

bEhPUlkT

Z kolei komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa zapewniła w poniedziałek, że KE jest gotowa do zwiększenia pomocy humanitarnej dla Libii ponad już przeznaczone w piątek 3 mln euro. "Musimy być gotowi na masową pomoc" - powiedziała na konferencji prasowej.

Wyjaśniła, że już przyznane 3 mln euro KE mogła uruchomić natychmiast, bez nadmiernych procedur. "Zapewniam, że przyjdziemy z nową pomocą" - powiedziała. Nie podjęła się szacowania, jak duże będą potrzeby. "Coraz więcej Libijczyków przechodzi na stronę rewolucjonistów i mamy nadzieję, że dzięki temu rozlew krwi nie będzie tak duży, jak się obawiamy. Ale my - ludzie od pomocy humanitarnej - zawsze modlimy się, by było lepiej, a przygotowujemy się na najgorsze" - powiedziała.

Na razie chodzi o pomoc głównie dla uchodźców z Libii, którzy uciekają przez granice z Tunezją i Egiptem. Środki te mają sfinansować pilną pomoc medyczną i dostawy żywności, a także pomoc w zapewnieniu schronienia i podstawowych artykułów takich jak materace, koce i środki higieny osobistej, zarówno dla Libijczyków, jak i uchodźców innych narodowości, którzy przed przemocą uciekają do sąsiednich krajów.

Jak powiedziała Georgiewa, organizacje pozarządowe nie wystąpiły jeszcze do KE o konkretną pomoc, gdyż wciąż szacują potrzeby. Jedynie międzynarodowa organizacja ds. uchodźców wystąpiła o 11 mln dolarów.

bEhPUlkZ

KE poinformowała, że unijna pomoc humanitarna będzie dostępna również na potrzeby samej Libii, "gdy sytuacja pod względem bezpieczeństwa w kraju pozwali na właściwą ocenę".

W Libii trwa od połowy lutego rewolta przeciwko reżimowi Muammara Kadafiego, który rządzi krajem od 42 lat.

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ ksaj/

bEhPUllu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)