Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: tajfun na Filipinach pokazuje na konieczność porozumienia ws. klimatu

0
Podziel się:

Uderzenie tajfunu w Filipiny pokazuje skalę zmian klimatu i wagę globalnego
porozumienia ws. walki ze skutkami tych zmian - ocenili na szczycie klimatycznym w Warszawie
przedstawiciele Unii Europejskiej. Za "ambitnym" i "efektywnym" porozumieniem są też USA.

Uderzenie tajfunu w Filipiny pokazuje skalę zmian klimatu i wagę globalnego porozumienia ws. walki ze skutkami tych zmian - ocenili na szczycie klimatycznym w Warszawie przedstawiciele Unii Europejskiej. Za "ambitnym" i "efektywnym" porozumieniem są też USA.

"Potrzeba dla przeciwdziałania zmianom klimatu jest dzisiaj bardziej widoczna, niż kiedykolwiek. Chodzi o tragedię na Filipinach, na których tajfun spowodował co najmniej 10 tys. ofiar śmiertelnych (...). To pokazuje, że powinniśmy ograniczyć emisje i prowadzić działania dostosowawcze do zmian klimatu" - powiedział ekspert ds. klimatu Komisji Europejskiej Juergen Lefevere podkreślając, że jest to jednym z priorytetów UE.

W opinii KE, potrzebny jest także postęp w kwestii budowy międzynarodowego mechanizmu ws. strat i szkód (Loss and Damage). Chodzi o rekompensowanie szkód w środowisku wynikłych ze zmian klimatu. KE zależy na zbudowaniu ram instytucjonalnych dla tego mechanizmu.

"Konferencja w Warszawie jest szansą na postęp w walce ze zmianami klimatu nie tylko dla przyszłości, ale także dnia dzisiejszego. Unia Europejska oczekuje wyraźnego postępu w przygotowaniach do nowego globalnego porozumienia, które ma zostać osiągnięte w 2015 roku" - powiedział przedstawiciel litewskiej prezydencji Vitalijus Auglys. Jak wskazał, chodzi nie tylko o ograniczenie emisji CO2, ale także adaptacje do zmian klimatu.

Jak dodał, porozumienie zawarte w 2015 r. musi przynieść efekty przed 2020 rokiem. "Potrzebne są działania, by zwiększyć skalę ograniczenia emisji przed 2020 rokiem" - powiedział.

Za "ambitnym" i "efektywnym" porozumieniem globalnym, które "wytrzyma próbę czasu i inne okoliczności" opowiedział się również w imieniu USA, główny negocjator z ramienia tego kraju, Trigg Tulley. Jak jednak podkreślał, administracja prezydenta Baracka Obamy realizuje bardzo ambitną politykę ograniczania emisji i oszczędności energii ale nie zamierza wyznaczać sobie dodatkowych celów.

Tulley przypomniał, że w planach jest podwojenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych, ograniczanie emisji z istniejących elektrowni, oszczędności w zużyciu paliw płynnych. Podkreślił, że w stosunku do roku 2005 r. USA ograniczyły do 2011 r. emisję CO2 o 5 proc., a do 2020 r. planują ograniczenie o 17 proc. "Myślę, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze, by to osiągnąć" - zaznaczył.

Tulley ocenił też, że jeżeli globalne porozumienie ma zostać podpisane w 2015 r. to pozostaje bardzo mało czasu na jego uzgodnienie. A jeszcze przed tym terminem potrzebne będą konkretne zobowiązania poszczególnych krajów do pewnych działań" - zaznaczył przedstawiciel USA.(PAP)

luo/ wkr/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)