Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: W przyszłym tygodniu początek misji w Czadzie

0
Podziel się:

Szefowie dyplomacji państw UE podejmą w
poniedziałek ostateczną decyzję o wysłaniu do Czadu unijnej misji
pokojowej z udziałem Polaków. Już następnego dnia rozpocznie się
wysyłanie na miejsce pierwszych oddziałów logistycznych.

Szefowie dyplomacji państw UE podejmą w poniedziałek ostateczną decyzję o wysłaniu do Czadu unijnej misji pokojowej z udziałem Polaków. Już następnego dnia rozpocznie się wysyłanie na miejsce pierwszych oddziałów logistycznych.

Celem misji jest ochrona uchodźców z sudańskiego Darfuru. "Wszystkie przygotowania zostały zakończone, więc ministrowie będą mogli podjąć formalną decyzję o wysłaniu misji" - informują unijni dyplomaci.

Ponieważ polski kontyngent będzie drugi co do wielkości po Francji, Polsce przypadło stanowisko zastępcy dowódcy operacji, z siedzibą pod Paryżem. Zajmie je generał Bogusław Pacek. Dowództwo misji sprawować będzie irlandzki generał Patrick Nash.

Liczący 400 żołnierzy (głównie Żandarmerii Wojskowej) polski kontyngent formalnie ma pełnić misję od 1 lutego tego roku do końca stycznia 2009 roku, ale jego wysyłanie ma się rozpocząć na przełomie marca i kwietnia, zważywszy że chodzi o oddziały operacyjne. Pełną gotowość ma osiągnąć do czerwca. Najpierw na miejsce skierowane zostaną logistyczne oddziały irlandzkie, francuskie oraz włoski szpital polowy.

Praktycznie wysłanie misji, która początkowo miała się zacząć jesienią zeszłego roku, stało się możliwe dopiero dwa tygodnie temu, gdy udało się zapewnić wszystkie konieczne środki transportu. Swój udział miała w tym Polska, zgłaszając dwa śmigłowce wraz z obsługą. Ponadto dodatkowe, długo poszukiwane środki zadeklarowały Francja i Belgia.

Francja, która jest największym zwolennikiem misji odbywającej się w jej byłej kolonii, obejmie dowodzenie na miejscu i będzie stanowić trzon operacji liczącej 3,6 tys. osób (z batalionem rezerwy strategicznej w sumie 4,3 tys.). Zaoferowała ok. 2 tys. żołnierzy, Polska zgłosiła 400, Irlandia 350. Mniejsze kontyngenty wyślą Szwecja, Rumunia, Belgia, Holandia i Finlandia. Dodatkowo wparcie w postaci samolotów z obsługą zapewniły Grecja i Hiszpania.

Z budżetu unijnego na potrzeby misji przewidziano blisko 100 mln euro na pokrycie kosztów dowództwa operacji. To 10-15 proc. całego szacowanego budżetu. Resztę będą musiały wziąć na siebie kraje członkowskie. Polski rząd poinformował, że na wydatki związane z misją w budżecie resortu obrony na ten rok przewidziano 48 mln zł.

Rezolucja ONZ z września 2007 roku, która jest podstawą misji, przewiduje 12-miesięczny mandat.

Na jego mocy siły UE w Czadzie mają zajmować się ochroną ludności cywilnej i uchodźców z ogarniętego konfliktem Darfuru - sąsiadującej z Czadem prowincji Sudanu. W 2006 roku wojna w Darfurze przelała się przez zachodnią granicę do Czadu. We wschodnim Czadzie, przypominającym etnicznie Darfur, arabskie bojówki zaczęły najeżdżać i palić murzyńskie wioski, mordując ich mieszkańców. W sumie pod ochroną unijnych żołnierzy ma być co najmniej 240 tys. uchodźców sudańskich z Dafuru, 173 tys. uchodźców z Czadu i 34 tys. z Republiki Środkowoafrykańskiej.

Michał Kot i Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ kar/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)