Notowania

rocznica
06.10.2010 17:52

UE: W rocznicę zabójstwa Politkowskiej apel Buzka do władz Rosji

W 4. rocznicę zabójstwa rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zaapelował do władz Rosji o pełne zaangażowanie w zapewnienie praworządności oraz położenie kresu bezprawiu na Kaukazie Północnym.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W 4. rocznicę zabójstwa rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zaapelował do władz Rosji o pełne zaangażowanie w zapewnienie praworządności oraz położenie kresu bezprawiu na Kaukazie Północnym. *

Otwierając w środę sesję Parlamentu Europejskiego, Buzek nawiązał do przypadającej 7 października czwartej rocznicy zabójstwa Anny Politkowskiej. Przypomniał, że poświęciła ona życie walce o wolnośćwolność słowa, a także odkrywaniu prawdy o sytuacji na Kaukazie Północnym. Na cześć Politkowskiej sala konferencyjna centrum prasowego PE w Brukseli nosi jej imię, a na terenie PE odbył się w środę spektakl poświęcony jej pamięci.

Przewodniczący wymienił również innych zamordowanych dziennikarzy, jak Natalia Estemirowa, Anastazja Barburowa, czy obrońców praw człowieka, jak Stanisław Markiełow i Siergiej Magnicki. Zwrócił też uwagę, że odpowiedzialni za ich śmierć wciąż nie zostali ujęci.

"Zachęcamy władze rosyjskie do pełnego zaangażowania się w zapewnienie praworządności oraz położenie kresu bezprawiu i bezkarności w regionie Północnego Kaukazu" - powiedział Buzek.

Anna Politkowska, jedna z najwybitniejszych dziennikarek w Rosji, obrończyni praw człowieka, autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce prezydenta Władimira Putina, została zastrzelona w swym domu w Moskwie. Miała 48 lat.(PAP)

icz/ kot/ mmp/ mc/

Tagi: rocznica, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz