Notowania

papierosy
15.07.2010 18:42

UE: Walka British American Tobacco i KE z nielegalnymi papierosami

200 mln dol. w ciągu 20 lat - tyle drugi producent papierosów na świecie, koncern British American Tobacco (BAT), zaoferował w czwartek na wspólną z Komisją Europejską walkę z przemytem wyrobami tytoniowymi i produkcją podróbek.

Podziel się
Dodaj komentarz

200 mln dol. w ciągu 20 lat - tyle drugi producent papierosów na świecie, koncern British American Tobacco (BAT), zaoferował w czwartek na wspólną z Komisją Europejską walkę z przemytem wyrobami tytoniowymi i produkcją podróbek.

W ramach prawnie wiążącego porozumienia grupa BAT ma współpracować z KE, Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF oraz organami ścigania państw członkowskich, aby przyczynić się do zwalczania przemytu i podrabiania papierosów. Zgodnie z umową, 200 mln dol. ma trafić zarówno do Komisji Europejskiej jak i państw członkowskich.

"Nielegalny handel papierosami powoduje corocznie wiele miliardów euro strat z tytułu uszczuplenia dochodów podatkowych i celnych. Osiągnięte dzisiaj porozumienie (...) stanowi również poważne ostrzeżenie dla świata przestępczego, że od tej pory będzie musiał zmierzyć się z połączonymi siłami organów władzy i sektora przemysłu" - oświadczył unijny komisarz ds. podatków i unii celnej, audytu i zwalczania nadużyć finansowych Algirdas Szemeta.

Coroczne straty podatkowe z tytułu podrabiania i przemytu wyrobów tytoniowych szacuje się w UE na 10 mld euro. Straty ponoszą też legalni producenci jak BAT, bo przemytnicy i producenci podróbek tworzą nielegalną sieć ze szkodą dla legalnych kanałów dystrybucji. Ponadto - podkreśla KE - nielegalny handel papierosami służy często do finansowania o wiele groźniejszej działalności przestępczej, takiej jak terroryzm i przestępczość zorganizowana.

Porozumienie przewiduje m.in. współpracę i wymianę informacji wywiadowczych, co ma pozwolić organom ścigania prowadzić skuteczniejsze działania w walce ze światem przestępczym w Europie i na świecie. Ponadto BAT, korzystając z już przeprowadzonych przez siebie kontroli, usprawni selekcjonowanie i monitorowanie swoich klientów, wzmacniając możliwość identyfikacji i śledzenia niektórych opakowań w walce z nielegalnym handlem papierosami. Zgodnie z porozumieniem, na niektórych opakowaniach BAT umieści informację wskazującą docelowy rynek sprzedaży.(PAP)

kot/ ro/

Tagi: papierosy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz