Notowania

wiadomości
16.03.2011 16:51

UE wyśle pomoc humanitarną do Japonii; minuta ciszy w PE

# dochodzi minuta ciszy w PE, wypowiedzi Van Rompuya #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi minuta ciszy w PE, wypowiedzi Van Rompuya #

16.03. Bruksela (PAP) - W związku ze zniszczeniami po trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii UE wyśle do tego kraju 10 ekspertów ds. logistyki i ochrony cywilnej, a także koce i pojemniki na wodę - podała w środę Komisja Europejska. Parlament Europejski uczcił minutą ciszy ofiary kataklizmu.

Przewodniczący PE Jerzy Buzek podkreślił, że Japonia przeżywa "największą tragedię od czasów drugiej wojny światowej", i złożył kondolencje ofiarom.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, który zdał eurodeputowanym relację z piątkowych szczytów UE i strefy euro, ocenił, że Japonia przeżywa prawdziwą katastrofę. "Osobno potężne trzęsienie ziemi, niszczycielskie tsunami i nuklearna sytuacja kryzysowa byłyby tragediami; razem stanowią katastrofę" - powiedział.

"UE jest z japońskim narodem w tych trudnych dniach i tygodniach, jakie nas czekają. Zaoferowaliśmy Japonii wszelką pomoc. Przewodniczący KE Jose Barroso i ja przekazaliśmy takie przesłanie japońskiemu premierowi. Wczoraj Japonia poprosiła nas o pomoc. Do dziś około 20 krajów zaoferowało personel albo pomoc materialną w ramach mechanizmu ochrony ludności cywilnej UE (...). Jesteśmy gotowi do pomocy, gdyby sytuacja w elektrowniach nuklearnych dalej się pogarszała" - zadeklarował Van Rompuy w PE.

Japonia zwróciła się do UE o pomoc humanitarną, ale nie o pomoc w związku z katastrofą w elektrowni jądrowej Fukushima I.

"Szwecja, Francja i Bułgaria zaoferowały w sumie 20 tys. koców, ponadto Francja zaoferowała 4 tys. pojemników na wodę. Będą one wysłane do Japonii w najbliższych dniach" - powiedział PAP Raphael Brigandi, rzecznik KE ds. pomocy humanitarnej. "W najbliższych dniach, być może nawet w czwartek, do Japonii uda się 10 unijnych ekspertów od logistyki i ochrony ludności" - dodał.

Japońskie władze potwierdziły dotychczas śmierć ok. 3,7 tys. ludzi, a ok. 8 tys. uznawanych jest za zaginionych w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi i tsunami. Jak podkreśla agencja Kyodo, liczba zabitych z pewnością wzrośnie, ponieważ w miarę jak woda cofa się z zalanych przez tsunami regionów, odnajduje się coraz więcej ciał. W akcji ratunkowej na północnym wschodzie Japonii udział bierze ponad 80 tys. żołnierzy sił samoobrony i policjantów.

Rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen poinformowała, że "po zniszczeniach, jakie spowodowało tsunami, we wtorek Japonia zwróciła się o pomoc poprzez mechanizm ochrony ludności cywilnej (MIC), który działa w UE". Poprzez działający 24 godziny na dobę MIC kraje wymieniają się informacjami co do potrzeb humanitarnych i koordynują udzielaną pomoc. Japończycy najbardziej potrzebują koców, materaców i butelek na wodę pitną.

Ponadto 14 marca UE wzmocniła swoje przedstawicielstwo w Tokio, żeby być w stanie zbierać informacje na miejscu i koordynować udzielaną pomoc.

Silne trzęsienie ziemi i fala tsunami uszkodziły też systemy chłodzenia w elektrowni atomowej Fukushima I i spowodowały, że do atmosfery przedostała się radioaktywna para. Siłownia znajduje się około 240 km na północ od Tokio. Władze od kilku dni próbują zapobiec temu, by woda, która ma chłodzić pręty paliwowe w reaktorach, nie wyparowała, co mogłoby doprowadzić do ich stopienia. Obecnie wysiłki skoncentrowane są usuwaniu uszkodzeń po środowym pożarze w budynku reaktora nr 4.

Japońskie władze poinformowały, że rozmawiały z amerykańską armią na temat ewentualnej pomocy w opanowywaniu sytuacji w elektrowni.

Rzeczniczka unijnego komisarza ds. energii Marlene Holzner powiedziała w środę w Brukseli, że Japonia nie zwróciła się o pomoc unijnych ekspertów od spraw bezpieczeństwa jądrowego. Jak dodała, KE ma do dyspozycji kilkudziesięciu takich ekspertów, którzy zajmują się także systemami chłodzenia reaktorów.

"Japonia kontaktuje się z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w tych sprawach. Trzeba pamiętać, że kraj ten jest zaawansowany technologicznie i ma swoich ekspertów, którzy są na co najmniej takim samym poziomie, jak eksperci unijni" - zauważyła Holzner. MAEA jest także źródłem informacji dla KE o sytuacji w Japonii.

Van Rompuy ogłosił, że w najbliższy poniedziałek w Brukseli zbiorą się ponownie ministrowie ds. energii krajów UE, by wyciągnąć wnioski z kryzysowej sytuacji w elektrowni Fukushima I. Na wtorkowym spotkaniu z udziałem ministrów ds. energii 27 państw UE oraz szefów agencji bezpieczeństwa jądrowego zapadła wstępna zgoda na przeprowadzenie testów wytrzymałości w europejskich elektrowniach jądrowych, by zbadać zabezpieczenia na wypadek katastrof oraz aktów terroryzmu.

Z Brukseli Julita Żylińska i Michał Kot (PAP)

jzi/ kot/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz