Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE za przekazaniem planu ws Kosowa do ONZ

0
Podziel się:

Unia Europejska popiera decyzję
wysłannika ONZ Marttiego Ahtisaariego przesłania planu w sprawie
Kosowa do Rady Bezpieczeństwa ONZ, nawet jeśli Rosja uważa ją za
"przedwczesną" - powiedziała we wtorek rzeczniczka szefa unijnej
dyplomacji Javiera Solany.

*Unia Europejska popiera decyzję wysłannika ONZ Marttiego Ahtisaariego przesłania planu w sprawie Kosowa do Rady Bezpieczeństwa ONZ, nawet jeśli Rosja uważa ją za "przedwczesną" - powiedziała we wtorek rzeczniczka szefa unijnej dyplomacji Javiera Solany. *

"Popieramy Ahtisaariego i jego decyzję o przejściu do kolejnej fazy. Mediator wyciągnął wnioski - żałujemy, lecz jest to jego ocena, że nie było możliwości uzyskania porozumienia pomiędzy Serbami a kosowskimi Albańczykami na temat statusu prowincji, ale my tę decyzję popieramy" - oznajmiła Cristina Gallach.

Wcześniej we wtorek rosyjskie MSZ uznało za "przedwczesną" decyzję Athisaariego o przerwaniu negocjacji i przekazaniu do ONZ projektu statusu Kosowa.

"Bez opartej na kompromisie zgody obu stron (Serbii i mieszkańców Kosowa) jego propozycje nie mogą zagwarantować stałego i trwałego rozwiązania" - podkreślił rzecznik rosyjskiego MSZ Michaił Kamynin.

Plan Ahtisaariego odrzucili w sobotę, po 14 miesiącach negocjacji, przywódcy Serbii na spotkaniu w Wiedniu z albańskimi liderami Kosowa. Projekt może być jednak wcielony w życie, jeśli zatwierdzi go Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Według europejskich źródeł Ahtisaari przygotowuje obecnie "swój finalny raport" na temat statusu prowincji. Plan ten daje zamieszkanemu przez albańską większość Kosowu - formalnie wciąż należącemu do Serbii - faktyczną niepodległość pod międzynarodowym nadzorem. Dwumilionowa prowincja otrzymałaby własną armię, flagę, hymn i konstytucję, a serbska mniejszość - szerokie prawa samorządowe.

Raport ma być przekazany przed końcem marca do ONZ. Rada Bezpieczeństwa ma podjąć ostatecznie decyzję co do losu tej separatystycznej prowincji Serbii.

Plan Ahtisaariego popierają UE i USA, a Rosja wspiera rząd w Belgradzie, który wyklucza niepodległość Kosowa, broniąc integralności terytorialnej swego kraju. (PAP)

jo/ mw/ ap/

6677

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)